Na giełdach w USA przeważają wzrosty

21-05-2004, 17:51

Na amerykańskich giełdach przeważa popyt. Nastroje poprawił spadek cen ropy, co osłabiło obawy wyhamowania wzrostu gospodarczego. Wiadomość o dziewiątym z rzędu miesiącu wzrostu sprzedaży sprzętu stosowanego w fabrykach chipów spowodowała zwiększone zainteresowanie akcjami spółek branży półprzewodnikowej. Wyraźny wzrost kursów metali wywołał popyt na akcje ich producentów.

Ropa staniała w związku z oczekiwaniem na decyzję OPEC o podwyższeniu jej wydobycia. Inwestorzy obawiali się, że rekordowe ceny paliw mogą wyhamować wzrost gospodarczy, a także spowodować wzrost inflacji. To z kolei mogłoby skłonić Fed do bardziej zdecydowanych podwyżek stóp procentowych.

Drożeją akcje producentów metali. Na giełdzie nowojorskiej kontrakty na miedź poszły w górę o prawie 3 proc. po wiadomości o kłopotach jednego z kanadyjskich producentów metalu. Rośnie cena papierów Phelps Dodge, globalnego lidera branży. W górę idzie cena akcji Freeport-McMoRan, który jest operatorem drugiej na świecie kopalni miedzi. Wśród blue chipów notowanych w ramach średniej Dow Jones najmocniej rośnie kurs Alcoa, największego na świecie producenta aluminium.

Drożeją akcje spółek branży półprzewodnikowej. W kwietniu już dziewiąty miesiąc z rzędu rosły zamówienia na sprzęt wykorzystywany w fabrykach chipów. Rośnie cena Applied Materials, lidera branży. W górę poszedł kurs AMD. Akcje Intela także umiarkowanie drożeją. Dużym popytem cieszą się papiery Marvell Technology Group. Producent chipów stosowanych w twardych dyskach kompuetrów zakończył kwartał wynikami znacznie lepszymi od oczekiwanych przez rynek.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdach w USA przeważają wzrosty