Na giełdach w USA utrzymują się niewielkie wzrosty

07-10-2003, 18:01

Na amerykańskich giełdach stopniowo poprawiają się nastroje. Główne indeksy odrobiły straty po spadkach na otwarciu i utrzymują się na niewielkich plusach. Nastroje inwestorów są jednak wciąż mieszane. Powodem jest znaczne osłabienie dolara oraz przecena na rynku obligacji.

Amerykańskie giełdy rozpoczęły wtorkowe notowania od spadków. Powodem jest kolejne osłabienie dolara. Jego kurs wobec euro spadł do najniższego poziomu od trzech miesięcy, a wobec jena od trzech lat. Część inwestorów zdecydowała się także na realizację zysków po serii czterech z rzędu wzrostowych sesji.

We wtorek rozpoczyna się sezon wyników kwartalnych spółek. Jako pierwsza wśród blue chipów z NYSE poda je po zakończeniu dzisiejszych notowań Alcoa. Inwestorzy obawiają się, że największy na świecie koncern aluminiowy nie osiągnie zapowiadanych 30 centów na akcję zysku. Cena jego papierów wyraźnie spada od początku notowań.

Największy wzrost ceny wśród spółek ze średniej Dow Jones notują papiery McDonald’s. Analitycy Smith Barney podnieśli rekomendację papierów spółki do ‘kupuj’.

Wyraźnie spadła podaż papierów Eastman Kodak, które na początku sesji taniały o ok. 3 proc. Koncern fotograficzny ma ostatnio fatalny okres. Obniżył znacznie dywidendę. Po zakończeniu poniedziałkowych notowań zapowiedział emisję obligacji zamiennych za 500 mln USD.

Fatalne nastroje muszą mieć akcjonariusze informatycznej spółki LookSmart. Wartość ich akcji spadła o połowę. Powodem jest zapowiedź Microsoftu zakończenia umowy licencyjnej ze spółką od początku przyszłego roku.

W doskonałych nastrojach są tymczasem posiadacze akcji producenta chipów, spółki Rambus. W poniedziałek ich cena wzrosła o 38 proc., dzisiaj o kolejne 10 proc. Popyt na akcje spółki wywołała decyzja sądu, który oddalił apelację niemieckiego Infineon Technologies w sprawie o naruszenie praw patentowych.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

PO , Ceny , Cena , Umowa

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na giełdach w USA utrzymują się niewielkie wzrosty