Na giełdach w USA znów spadki

(Marek Druś)
opublikowano: 07-12-2005, 22:04

Na giełdy w USA powróciły spadki. Indeksy kończyły sesje najniżej w tym tygodniu. Dow Jones stracił w środę 0,4 proc., S&P500 spadł o 0,5 proc., a Nasdaq o 0,4 proc.

Na giełdy w USA powróciły spadki. Indeksy kończyły sesje najniżej w tym tygodniu. Dow Jones stracił w środę 0,4 proc., S&P500 spadł o 0,5 proc., a Nasdaq o 0,4 proc.

Rynki pociągnęły w dół spółki naftowe. Inwestorzy sprzedawali ich akcje z powodu spadku notowań ropy i paliw po wzroście ich zapasów. Exxon Mobil był jednym z najmocniej przecenionych blue chipów z indeksu Dow Jones.

Największa zniżka spotkała jednak General Motors. Inwestorzy pozbywali się akcji koncernu w związku z wiadomością o rezygnacji dyrektora finansowego Johna Devine. Uznali, że zapowiada to odejście od planu głębokiej restrukturyzacji spółki.

Przez większą część sesji wyraźnie drożały akcje Forda. Drugi amerykański koncern motoryzacyjny zapowiedział, że zamknie co najmniej 10 zakładów w Ameryce Północnej i zredukuje zatrudnienie o ok. 30 tys. osób. Oznacza to bardziej radykalne zmiany od sygnalizowanych wcześniej.

Wśród spółek technologicznych wyraźnym spadkiem kursu wyróżniał się Intel. Inwestorzy obawiali się, że prognoza w połowie kwartału, którą przedstawi w czwartek, może rozczarować. Po środowej sesji miał ją przedstawić Texas Instruments, jeden z głównych dostawców chipów stosowanych w komórkach. Kurs spółki rósł przez większą część sesji, jednak pod koniec sesji popyt na jej akcje osłabł.

Wiadomość o zastrzeleniu na lotnisku w Miami pasażera linii American Airlines podejrzewanego o posiadanie bomby nie wywołała reakcji rynku. Kurs właściciela linii, spółki AMR, wyraźnie rósł, co wiązało się ze spadkiem notowań paliw.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu