Na giełdach wzrosty w oczekiwaniu na Fed

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 01-11-2005, 16:50

Przez większą część wtorkowych notowań na europejskich giełdach inicjatywę mieli kupujący. Wzrosty były jednak umiarkowane co wiązało się z oczekiwaniem na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych, która miała zapaść już po zamknięciu notowań. Większość analityków oczekiwała 12 z rzędu podwyżki stóp.

Przez większą część wtorkowych notowań na europejskich giełdach inicjatywę mieli kupujący. Wzrosty były jednak umiarkowane co wiązało się z oczekiwaniem na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych, która miała zapaść już po zamknięciu notowań. Większość analityków oczekiwała 12 z rzędu podwyżki stóp.

Do poprawy nastrojów europejskich inwestorów przyczyniły się najnowsze dane makro. Październikowy wskaźnik aktywności sektora wytwórczego Eurolandu osiągnął największą wartość od 13 miesięcy. Według analityków, to zasługa wyraźnego spadku cen energii w ostatnim czasie. Kurs ropy zbliżył się we wtorek do swojego trzymiesięcznego minimum. Wywołało to przecenę akcji spółek naftowych. Spadły ceny papierów m.in. Royal Dutch Shell i Neste Oil.

Zdecydowanie lepsze nastroje towarzyszyły notowaniom spółek działających na rynku finansowym. Mocno wzrósł kurs UBS dzięki wiadomości o wyraźnie wyższym niż oczekiwano zysku osiągniętym przez szwajcarski bank. Z tego samego powodu podrożały akcje Danske Bank. Dużym popytem cieszyły się akcje Euronextu i Deutsche Boerse. Brytyjski regulator dał "zielone światło" dla ewentualnych ofert przejęcia London Stock Exchange. Kurs operatora londyńskiej giełdy wzrósł jednak umiarkowanie.

Giełdy w USA rozpoczęły notowania niewielkimi zmianami indeksów. Gorsze nastroje panowały na Nasdaq. Rozczarował Dell. Największy na świecie producent komputerów osobistych nie osiągnął prognozowanej sprzedaży kwartalnej i obniżył jej prognozę. Inwestorzy kupowali tymczasem akcje Procter & Gamble, którego kwartalne wyniki okazały się lepsze niż oczekiwano.MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu