Na giełdach zwyżki - Powell "maluje" optymistyczny obraz gospodarki USA, Brexit coraz bliżej

  • PAP
opublikowano: 15-11-2018, 10:14

Europejskie giełdy rosną w czwartek, zwyżkują też kontrakty w USA. Sesja w Azji również przebiega pod znakiem wzrostów, z wyjątkiem Tokio. Szef Fed Jerome Powell "maluje" optymistyczny obraz gospodarki USA. Jest porozumienie UE z W.Brytanią w sprawie Brexitu, podają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wobec wszystkich zmartwień i niepokojów atakujących globalne rynki - od napięć handlowych, przez włoski budżet, po dalszy rozwój wypadków w sprawie Brexitu - inwestorzy otrzymali przynajmniej optymistyczny sygnał z Fed.

Szef Fed Jerome Powell ocenił podczas środowej imprezy organizowanej przez Fed z Dallas, że amerykańska gospodarka jest silna, chociaż może napotkać przeciwności w nadchodzącym roku, kiedy decydenci rozważają jak daleko i jak szybko podwyższać stopy procentowe.

"Musimy się zastanowić o ile dalej podniesiemy stopy procentowe, i w jakim tempie podniesiemy stopy procentowe" - powiedział Powell. "Celem jest przedłużenie ożywienia, ekspansja gospodarki i utrzymanie niskiego bezrobocia, utrzymanie inflacji na niskim poziomie" - powiedział.

W III kw. 2018 r. amerykańska gospodarka rozwijała się w tempie 3,5 proc. "Wierzę, że nasza gospodarka może rosnąć, i rosnąć szybciej" - powiedział Powell.

Chociaż indeksy na giełdach w USA spadły w zeszłym miesiącu najmocniej od 2011 r. to Powell powiedział, że ruchy na rynkach akcji są tylko jednym z wielu czynników, które Fed bierze pod uwagę przy określaniu swojej polityki monetarnej.

Tymczasem główny negocjator ds. Brexitu ogłosił w środę wieczorem porozumienie z Wielką Brytanią ws. wyjścia tego kraju z UE. Szef KE Jean-Claude Juncker zarekomendował zwołanie specjalnego szczytu UE w tej sprawie.

Wcześniej brytyjska premier Theresa May ogłosiła, że jej rząd kolektywnie poparł przyjęcie proponowanego tekstu umowy ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W czwartek brytyjska premier Theresa May ma wygłosić oświadczenie w Izbie Gmin po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu w sprawie wstępnego tekstu umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Na rynku walutowym w czwartek brytyjski funt słabnie o 0,1 proc. do 1,2981 USD, po wcześniejszym wzroście kursu o 0,2 proc. Euro zyskuje 0,3 proc. do 1,1340 USD, a japoński jen umacnia się o 0,1 proc. do 113,47 za dolara USA.

Rentowność 10-letnich amerykańskich papierów skarbowych spada o ok. 1 pkt bazowy do 3,12 proc., 10-letnich bundów zniżkuje o 1 pkt bazowy do 0,39 proc., a brytyjskich - spada o 4 pkt. bazowe do 1,464 proc.

Ropa na NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 0,1 proc. do 56,22 USD/b.

Złoto drożeje na Comex o 0,3 proc. do 1.214,41 USD za funt.

O 10.30 inwestorzy poznają dane o sprzedaży detalicznej w W.Brytanii w X, o 11.00 bilans handlowy w strefie euro we IX, a o 14.30 wskaźnik Empire Manufacturing (w okręgu Nowy Jork) w XI, indeks Filadelfia fed w XI, dane o sprzedaży detalicznej w X, liczbę zarejestrowanych nowych bezrobotnych w USa w tygodniu zakończonym 10 XI, a następnie - o 16.00 dane o zapasach w biznesie w USA we IX.

W czwartek planowane są wystąpienia wielu bankierów centralnych z Fed: o 16.00 Quarles, o 17.30 Powell, o 19.00 Bostic, a o 21.00 Kashkari.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu