Na giełdy w USA nieśmiało powracają kupujący

Przemek Barankiewicz
12-11-2002, 16:05

Indeksy w USA rozpoczęły wtorek od lekkich wzrostów. Wpływ coraz bliższych rozstrzygnięć kwestii irackiej na rynek jest niewielki. Graczom brakuje także danych makroekonomicznych, których wiązankę (m.in. sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa) poznamy dopiero w czwartek i piątek. Zwyżkę wywołują za to dobre wieści z Oracle, Eastman Kodak, Corninga i J.C.Penney.

Dobrze wiedzie się spółkom technologicznym. Oracle, drugi największy producent oprogramowania, zamierza w 2003 r. odzyskać rentowność. Kurs spółki rośnie o 2 proc. Zdecydowanie poprawiają się notowania Corninga, który zyskuje ponad 20 proc. Konglomerat 3M, składnik indeksu Dow Jones, przejmie za 850 mln USD spółkę zależną od producenta światłowodów.

Jedną z najlepszych spółek w indeksie Dow Jones jest Hewlett-Packard. Graczy nie przejęli się rezygnacją Michael’a Cappellasa, byłego prezesa Compaqa, z funkcji w radzie dyrektorów. Ma on odejść do WorldComu. Akcje bankruta zareagowały kilkunastoprocentową zwyżką.

Mocne są papiery Eastmana Kodaka. Spółka zapowiedziała redukcję zatrudnienia 1,3-1,7 tys. osób. Ma to umożliwić osiągnięcie planowanych 200 mln USD oszczędności rocznie.

Niezłe nastroje panują wśród detalistów. Sieć J.C.Penney pozytywnie zaskoczyła wynikami trzeciego kwartału. Wydaje się jednak, że handel w USA jeszcze poczeka na swoje najlepsze dni. Ostatnie dane wskazują, że detaliści planują w okresie świątecznym zatrudnić dodatkowo o 25 proc. mniej osób niż przed rokiem. Jeśli do tego przypomnimy, że konsumenci w 2001 r. mieli świeżo w pamięci wydarzenia z 11 września, o żadnym ożywieniu popytu z ich strony nie może być mowy.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdy w USA nieśmiało powracają kupujący