Na giełdzie kolejny spadek, perspektywy słabe

"SOKOŁÓW" Spółka Akcyjna
19-06-2001, 17:04

WARSZAWA (Reuters) - Już trzecią sesję z rzędu warszawska giełda zakończyła na poziomach nie notowanych od marca 1999 roku. Analitycy obarczają winą za kiepską kondycję rynku napięcia polityczne, niepokój o stan finansów państwa oraz poniedziałkowe zniżki w USA.

Indeks WIG20 stracił w trakcie wtorkowych notowań prawie dwa procent, jednak dzięki dobremu otwarciu sesji w Stanach Zjednoczonych ostatecznie zamknął się na poziomie 1.280,9 punktu, czyli o 0,2 procent niższym niż w poniedziałek. Obroty wyniosły 175,6 miliona złotych.

"Gdyby nie lepsze nastroje w Stanach, nasze spadki byłyby większe. Nad giełda ciążą obawy związane z budżetem i sytuacją wokół minister skarbu" - powiedział Artur Szeski, szef działu analiz w CDM Pekao SA.

Głosowanie nad wnioskiem grupy posłów opozycji, którzy domagają się odejścia ze stanowiska ministra skarbu Aldony Kameli-Sowińskiej, odbędzie się prawdopodobnie w lipcu. Inwestorzy obawiają się, że jeżeli do tego dojdzie, groziłoby to opóźnieniem w prywatyzacji.

Na dodatek informacje makroekonomiczne są złe - budżet sięgnął prawie 100 procent planu na cały rok, a inflacja wzrosła w maju do 6,9 procent z 6,6 procent w kwietniu.

"Rynek w najbliższych sesjach może być nadal słaby. To może się zmienić tylko jeżeli w Stanach nastąpi znaczne odwrócenie trendu" - powiedział Szeski.

Wśród największych spółek jedynie Pekao SA i PKN Orlen zakończyły wtorkowa sesję na plusie. Akcje Pekao SA zyskały 2,7 procent, a PKN 0,3 procent.

Jednak poniedziałkowe spadki na Nasdaq odbiły się negatywnie na kursach polskich spółek telekomunikacyjnych.

Po raz kolejny spadł kurs TPSA. Za jej papiery płacono 17,5 złotego, o 1,4 procent mniej niż w poniedziałek.

Elektrim kosztował natomiast 23,5 złotego, czyli o 2,5 procent mniej niż poprzedniego dnia.

Indeks TechWIG obniżył się o 0,5 procent do 770,4 punktu, ustanawiając tym samym swoje nowe historyczne miniumum.

((Ewa Krukowska, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: "SOKOŁÓW" Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdzie kolejny spadek, perspektywy słabe