Na giełdzie możliwy spadek z powodu zniżki w USA

opublikowano: 21-03-2002, 08:48

WARSZAWA (Reuters) - Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie przyniesie spadek cen akcji wywołany gwałtowną przeceną, jaka dokonała się w środę na giełdach amerykańskich, przewidują maklerzy.

"Ponieważ w Stanach nastąpiły duże spadki wywołane obawami o podwyżkę stóp, nie ma powodu, dla którego również w Polsce nie miałoby dojść do zniżek. Brak bowiem jest czynników lokalnych, które mogłyby pociągnąć rynek w górę" - powiedział Mariusz Pawlak, equity salesman w SG Securities.

"Podczas całej sesji spadek może wynieść jeden procent. Obroty będą jednak niewielkie ponieważ inwestorzy nie są już tak skorzy do sprzedaży i liczą, że na rynku pojawią się wreszcie pieniądze od funduszy emerytalnych" - powiedział Pawlak.

Maklerzy są zdania, że czwartkowa sesja może przynieść dalszy spadek ceny akcji Telekomunikacji Polskiej SA (TPSA), która od początku tygodnia straciła już niemal 10 procent z powodu obniżenia rekomendacji dla jej akcji do "sprzedaj" przez jednego z wpływowych analityków.

Spadać będzie też zapewne Elektrim z powodu obaw inwestorów, że spółka uzyska zbyt małą w stosunku do potrzeb wynikających z zadłużenia kwotę za swe aktywa telekomunikacyjne. Spadać będą też zapewne PKN i KGHM po środowym odbiciu.

W środę WIG20 wzrósł o 0,5 procent do 1.330,8 punktu, a TechWIG o 0,7 procent do 587,6 punktu. Obroty wyniosły 182 miliony złotych. Przed środową zwyżką na warszawskiej giełdzie przez trzy dni trwały spadki.

((Marcin Gocłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane