Na giełdzie w Tokio taniały akcje spółek naftowych

(Marek Druś)
24-03-2005, 08:57

Giełda w Tokio zakończyła sesję niewielkim wzrostem indeksu Nikkei. Na zamknięciu rósł on o 0,1 proc. i zamknął się w pobliżu dziennego minimum. Topix stracił 0,5 proc., choć wcześniej rósł o 0,3 proc.

Giełda w Tokio zakończyła sesję niewielkim wzrostem indeksu Nikkei. Na zamknięciu rósł on o 0,1 proc. i zamknął się w pobliżu dziennego minimum. Topix stracił 0,5 proc., choć wcześniej rósł o 0,3 proc.

Nikkei spadł w środę do najniższej wartości od miesiąca. Indeks kończył zniżką sześć z jedenastu ostatnich sesji. To skutek obaw iż rosnąca inflacja skłoni amerykański bank centralny do bardziej agresywnych podwyżek stóp procentowych.

W grupie najmocniej przecenionych spółek znaleźli się przedstawiciele branży naftowej: Inpex, największa japońska spółka poszukiwawcza, i specjalizujący się w wydobyciu ropy i gazu Teikoku Oil. W środę kurs ropy spadł na NYMEX aż o 4 proc. po wiadomości o wzroście jej zapasów w USA do najwyższego poziomu od lipca 2002 roku.

Staniały wyraźnie akcje Sony. Drugi na świecie producent elektroniki użytkowej zapowiedział, że nie zrealizuje prognozy 10 proc. wzrostu marży operacyjnej w roku rozrachunkowym 2006. W dół poszedł kurs Sanyo Electric, który poinformował, że zakończy rok największą stratą w 55 historii. To skutek spadku sprzedaży i kosztów naprawy jednej z fabryk, zniszczonych w ostatnim trzęsieniu ziemi.

Popytem cieszyły się akcje spółek branży farmaceutycznej. W górę poszedł kurs Daiichi Pharmaceutical, który według prasy poinformuje o większym niż oczekiwano wzroście sprzedaży. Zdrożały także papiery lidera branży: Takeda Pharmaceutical, a także trzeciego na rynku Yamanouchi Pharmaceutical.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdzie w Tokio taniały akcje spółek naftowych