Na giełdzie w Warszawie wzrosty po zwyżce na Nasdaq

Browary Żywiec S.A.
opublikowano: 04-01-2001, 16:47

WARSZAWA (Reuters) - Ponad 14-procentowy wzrost na Nasdaqu wywołany obniżką stóp procentowych w USA spowodował czwartkową zwyżkę akcji banków i spółek informatycznych na giełdzie w Warszawie. Analitycy sądzą, że optymizmu powinno wystarczyć jeszcze na piątkową sesję.

W środę amerykański Bank Rezerwy Federalnej niespodziewanie obniżył najważniejszą stopę procentową o 50 punktów bazowych, do poziomu sześciu procent, na co euforycznie zareagowali amerykańscy inwestorzy. Nasdaq zyskał w środę 14,2 procent, czyli najwięcej w historii.

"Dzisiejsza zwyżka to efekt nieoczekiwanej decyzji Fed-u. Oprócz spółek technologicznych rosły też banki, gdyż również w Polsce wzrastają nadzieje na obniżkę stóp, a na niej zawsze korzystają banki" - powiedziała Ewa Radkowska, portfolio manager z ING BSK Asset Management.

Stopy procentowe w Polsce, na poziomie 19-23 procent, należą do najwyższych w Europie i rynek spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) wkrótce je obniży, co być może stanie się już w pierwszym kwartale.

Zdaniem analityków piątkowa sesja może przynieść dalsze wzrosty, ktore jednak mogą być słabsze od czwartkowych z powodu spodziewanej korekty na amerykańskim.

W czwartek WIG 20 wzrósł o 2,6 procent do 1.826,2 punktu, a wartość TechWIG-u zwiększyła się o 2,3 procent do 1.434,2 punktu. Obroty wyniosły 581,5 miliona złotych.

Podczas notowań najwięcej zyskały banki takie jak: Pekao SA, czy BRE Bank. Kurs Pekao wzrósł o 7,3 procent do 66,6 złotego, a kurs BRE o 6,7 procent do 143 złotych. Znacznie zyskał też na wartości ComputerLand, którego akcje zwyżkowały o 5,1 procent do 114 złotych.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Browary Żywiec S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdzie w Warszawie wzrosty po zwyżce na Nasdaq