Na giełdzie wzrosty po osłabieniu złotego

PEKPOL Spółka Akcyjna
06-07-2001, 15:26

WARSZAWA (Reuters) - W piątek na warszawskiej giełdzie panowała zwyżka, którą analitycy przypisują spadkowi kursu złotego i odrzuceniu wotum nieufności dla minister skarbu.

Ich zdaniem te zjawiska mogą ponownie przyciągnąć zagranicznych inwestorów na warszawski parkiet, na którym od dłuższego czasu panuje bessa.

Indeks WIG 20, który podczas ostatnich ośmiu sesji stracił 10 procent w piątek do 15.18 wzrósł o 2,8 procent.

"Zwyżkę zawdzięczamy kombinacji kilku czynników" - powiedział jeden z warszawskich analityków.

"Inwestorzy są zadowoleni, że minister skarbu przetrwała głosowanie nad wotum nieufności, a niektórzy lokalni gracze kupują akcje w nadziei, że zagraniczni inwestorzy wrócą na rynek, przyciągnięci słabszym złotym" - dodał.

Sejm odrzucił w piątek wotum nieufności dla minister skarbu Aldony Kameli Sowińskiej, co uspokoiło inwestorów którzy obwiali się, że jej odejście może zwiększyć dziurę w tegorocznym budżecie i opóźnić proces prywatyzacji.

W piątek do 14.36 czasu warszawskiego złoty stracił 5,4 procent do dolara i i 4,4 procent do euro. Inwestorzy sprzedawali polską walutę z obawy o kondycję gospodarki.

Spółką, która najbardziej zyskała był KGHM Polska Miedź. Za akcje spółki płacono 6,5 procent więcej niż w czwartek. Osłabienie złotego pozytywnie wpływa na stan finansow spółki, ze względu polepszenie się zyskowności jej eksportu.

Pozytywy wpływ na kurs KGHM miało również głosowanie przeciwko wotum nieufności wobec minister skarbu państwa. Nadal bowiem w posiadaniu państwa znajduje się około 44 prcent akcji koncernu miedziowego.

Zyskiwały również kursy Prokomu, o 8,2 procent, Orbisu o 6,1 procent, Netii 7,5 procent, Computerlandu o 7,4 procent oraz Agory 5,6 procent.

((Christopher Borowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PEKPOL Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdzie wzrosty po osłabieniu złotego