Na giełdzie zapanowała wczoraj senna atmosfera

Ewa Bednarz
opublikowano: 13-06-2000, 00:00

Na giełdzie zapanowała wczoraj senna atmosfera

Sądząc po niemal 40-proc. spadku obrotów, upały nie sprzyjają podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Brak aktywności inwestorów zaowocował utrzymaniem się kursów akcji na poziomie, na którym zakończył się ubiegły tydzień. Na wartości straciła wprawdzie większość indeksów giełdowych, ale wahania te były niewielkie.

NAJWIĘKSZY spadek dotknął spółki notowane na wydzielonym segmencie SiTech, którego indeks obniżył się o 1,8 proc. Jednak doświadczenie nabyte w ciągu ostatnich tygodni uczy, że firmy te mogą odrobić nawet bardzo duże straty w krótkim czasie.

Z INDEKSÓW branżowych wartość swoją obronił jedynie WIG-Budownicto. Przyczynił się do tego przede wszystkim wzrost kursu Mostostalu Zabrze. Spółka ta zanotowała swoje maksimum cenowe. Na górce notowane były również papiery Espebepe, Miteksu i Ireny.

WZROST zainteresowania ostatnią ze spółek widać od kilku miesięcy, co potwierdza wartość obrotu jej papierami. Inwestorzy najwyraźniej doceniają konsekwentną realizację programu inwestycyjnego, który zaczął już przynosić efekty. Wzrosty cen akcji pozostałych spółek wyglądają na czysto spekulacyjne. Dotyczy to przede wszystkim walorów Espebepe.

TAKŻE 10-proc. wzrost kursu Milmetu przy bardzo niskich obrotach mógł być efektem jednego zlecenia. Spadek wartości obrotów i niewielka aktywność inwestorów może zaowocować wzrostem zleceń czysto spekulacyjnych również na innych spółkach.

W PRZYPADKU aż siedmiu firm notowanych na rynku podstawowym wystarczył tysiąc złotych, aby ustawić kurs akcji, przypadkowo lub nie. W przypadku 25 spółek wartość obrotu nie przekraczała 10 tys. zł. Jeżeli weźmie się pod uwagę, że obroty na GPW są liczone podwójnie, to wystarczy połowa tej sumy, aby kurs sztucznie obniżyć lub podwyższyć.

GWAŁTOWNY spadek obrotów i uspokojenie na scenie politycznej może zaowocować już niebawem polepszeniem nastrojów inwestycyjnych. Wycenie akcji w najbliższych dniach będzie sprzyjał również brak chętnych do wyzbywania się papierów po mało atrakcyjnych cenach, mimo że podczas poniedziałkowej dogrywki jeszcze w niewielkim stopniu przeważała podaż.

NA SYTUACJĘ na giełdzie w najbliższym czasie wpłynie również publikacja danych makroekonomicznych. Pod koniec tygodnia powinna być znana inflacja za maj i dane o produkcji przemysłowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdzie zapanowała wczoraj senna atmosfera