Na globalnych rynkach trwa odliczanie do decyzji Fed

  • PAP
opublikowano: 19-06-2019, 11:07

Na globalnych rynkach trwa odliczanie do ogłoszenia decyzji w sprawie polityki monetarnej Rezerwy Federalnej - giełdy w Europie czekają na to wydarzenie na małych minusach, podają maklerzy.

Na razie inwestorzy przyjęli postawę "hold" licząc, że decydenci z Fed zasygnalizują w środę gotowość do obniżenia stóp procentowych. Decyzja Fed zostanie ogłoszona o 20.00, a potem odbędzie się konferencja prasowa szefa Fed Jerome'a Powella.

Analitycy wskazują, że wiele banków centralnych na świecie sygnalizuje przejście swojej polityki monetarnej na luźniejszą, m.in. Europejski Bank Centralny. Jego prezes - Mario Draghi - podczas wtorkowego wystąpienia na corocznym forum EBC w Sintrze poinformował, że jeśli prognozy dla gospodarki strefy euro nie ulegną poprawie potrzebne będą dalsze bodźce Europejskiego Banku Centralnego. Dodał, że obniżki stóp procentowych przez EBC i więcej QE są częścią arsenału banku i że EBC ma rezerwę na zakup aktywów.

Uwaga rynków kieruje się znów bardziej na relacje handlowe pomiędzy USA a Chinami, zwłaszcza że w przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania w Osace prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Ma też nastąpić wznowienie negocjacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

"Na tym etapie nie jesteśmy tak optymistyczni, jak optymistycznie przyjęły to ostatnio globalne giełdy" - mówi jednak Laura Fitzsimmons, dyrektor wykonawczy ds. stóp i FX w JPMorgan Chase & Co.

Dodaje, że przez jakiś czas możemy mieć zwyżki na giełdach, ale im bliżej będzie spotkania Trump-Xi może pojawić się ryzyko rozczarowania.

Na rynku walutowym w środę euro zyskuje mniej niż 0,05 proc., a japoński jen drożeje o 0,1 proc. do 108,30/USD.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 2,06 proc.

Ropa na NYMEX drożeje o 0,3 proc. do 54,06 USD/b.

Złoto na Comex traci 0,1 proc. do 1.345,24 USD za uncję.

W tym tygodniu swoje decyzje w sprawie polityki monetarnej - po Fed - podadzą też banki centralne z Japonii, W.Brytanii, Norwegii, Brazylii, Tajwanu i Indonezji.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu