Na GPW czas na odbicie małych i średnich spółek

DI, XTB, ISB
14-11-2007, 09:20

Wczorajszy wzrost indeksu S&P500 o 2,9 proc. i prawie 3,5 proc. zwyżka Nasdaq Composite, jak również dzisiejszy wzrost Nikkei o 2,5 proc., czy Hang Seng o 4,5 proc., prowadzi do zdecydowanej poprawa klimatu inwestycyjnego na świecie.

To musi znaleźć odzwierciedlenie w środowym zachowaniu warszawskiej giełdy. Szczególnie, że już wczoraj posiadacze akcji większości dużych spółek mieli powody do zadowolenia. Grupujący je indeks WIG20 wzrósł o ponad 2 proc., kończąc dzień na poziomie 3616,05 pkt.

Podtrzymanie tych dobrych nastrojów zapewnią też opublikowane dziś rano wyniki banków Pekao i BPH. Pierwszy z nich zarobił w III kwartale 554 mln zł. Drugi natomiast 441 mln zł. Analitycy ankietowaniu przez agencję ISB prognozowali zyski Pekao w przedziale 479-548 mln zł, przy średniej na poziomie 529,6 mln zł. Prognozy dla BPH wahały się natomiast w przedziale od 365 mln zł do 403 mln zł, przy średniej na poziomie 389,9 mln zł.

We wtorek w kontrze do giełdowych tuzów znalazł się segment małych i średnich spółek. Grupujące je indeksy sWIG80 i mWIG40 zakończył dzień na minusie, tracą odpowiednio 0,19 proc. i 0,15 proc. Poprawa nastrojów na świecie pomoże jednak i tym spółkom.

Pomimo nie najlepszych perspektyw tego segmentu rynku, które każą na podstawie analizy technicznej prognozować spadek indeksu mWIG40 do 3400 pkt., a sWIG80 do 13700 pkt., poprawa koniunktury na świecie powinna dziś w największym stopniu dotyczyć właśnie tych indeksów. Silne wyprzedanie sprawia, że sięgająca 2-3 proc. wzrostowa korekta w dniu dzisiejszym nie byłaby niczym zaskakującym.

Wczorajsze i dzisiejsze wzrosty światowych parkietów mają tylko i wyłącznie korekcyjny charakter. Przy tak silnym odreagowaniu rzadko kiedy sytuacja odwraca się o 180 stopni następnego dnia. Dlatego, jeżeli tylko nie napłyną bardzo silne podażowe impulsy, to minimum do końca tygodnia posiadacze akcji są stosunkowo bezpieczni. Również ci posiadający małe i średnie spółki notowane na GPW.

Większego wpływu na ceny akcji nie będzie miała dzisiejsza publikacja październikowych danych o inflacji CPI w Polsce. Nawet w sytuacji, gdy wzrost cen będzie przewyższał nie tylko prognozy rynku na poziomie 2,9 proc. rok do roku, ale również prognozy Ministerstwa Finansów mówiące o inflacji na poziomie 3 proc., co otworzyłoby drogę do spekulacji na temat większych i szybszych podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) niż to się obecnie zakłada. (ISB/X-Trade)


Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, XTB, ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na GPW czas na odbicie małych i średnich spółek