Na GPW dominuje ostrożność

Włodzimierz Uniszewski
opublikowano: 11-12-2007, 11:17

Pierwsze godziny handlu upływają na GPW pod znakiem znacznie mniejszego niż wczoraj zaangażowania inwestorów. Na razie żadna ze stron nie zdecydowała się na zainicjowanie ofensywnej akcji.

Nie pojawiły się dotąd koszyki kupna, ale podaż też nie pali się do działania, więc WIG20 spokojnie oscyluje w okolicy 3700 pkt. Obroty dopiero co przekroczyły 300 mln. zł., zapowiada się więc znacznie niższy od wczorajszego końcowy wynik.

Swoje najlepsze chwile warszawskie indeksy przeżyły tuż po otwarciu notowań, ale zaraz potem zaczęło się osuwanie, w czym GPW wiernie replikowała ruchy wskaźnika DAX. W tej chwili indeks ten jest blisko dziennego minimum, wywierając dalszą presję na nastroje w Warszawie. Wygląda na to, że im bliżej ogłoszenia decyzji FOMC, tym bardziej asekuracyjną grę prowadzą inwestorzy. Humoru na pewno nie poprawiła im informacja z Chin o wzroście inflacji do poziomu niemal 7 proc. w tempie najszybszym od 11 lat. Zwiększa to prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Państwie Środka oraz szybszej aprecjacji juana. W nieco dłuższym okresie może to zwiększyć ceny wyrobów i komponentów importowanych z Chin, co wzmocni tendencje inflacyjne w gospodarkach rozwiniętych. Poza tym chłodzenie chińskiej gospodarki może przełożyć się na spadek cen surowców przemysłowych. W związku z tym miedź ma dzisiaj kiepski dzień, tracąc sporo w Londynie.

Z powodu spadku notowań surowca KGHM jest dzisiaj jedną z najsłabszych spółek w WIG20. W tym gronie wyróżnia się zdecydowanie Polnord, rosnąc obecnie o blisko 4 proc. Akcje spółki dyskontują pomyślne wieści o dużych zamówieniach z Petersburga oraz Warszawy.  Niestety, poza PKO BP żadna z najcięższych spółek nie jest już na plusie, więc wygląda na to, że resztę dnia WIG20 spędzi raczej na obronie poziomu 3700 pkt.

Włodzimierz Uniszewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Na GPW dominuje ostrożność