Na GPW inwestorzy sprzedawali, ale bez paniki

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 20-09-2005, 16:53

Tylko przez pierwsze 20 minut wtorkowego handlu na GPW indeks WIG 20 śrubował ustanowiony dzień wcześniej rekord. Korekta, która później nastąpiła, trwała niewiele dłużej. Towarzyszyły jej jednak ogromne obroty. Na powrót popytu poczekamy być może do przyszłego tygodnia, gdy zniknie niepewność związana z wyborami.

Tylko przez pierwsze 20 minut wtorkowego handlu na GPW indeks WIG 20 śrubował ustanowiony dzień wcześniej rekord. Korekta, która później nastąpiła, trwała niewiele dłużej. Towarzyszyły jej jednak ogromne obroty. Na powrót popytu poczekamy być może do przyszłego tygodnia, gdy zniknie niepewność związana z wyborami.

Wtorkowa realizacja zysków, po 10-proc. zwyżce WIG 20 we wrześniu, nie może zaskakiwać. Tym bardziej, że już wcześniej zaczęła się korekta na giełdzie w Budapeszcie. Niepokój na rynkach wschodzących to między innymi oczekiwanie na posiedzenie zarządu amerykańskiego banku centralnego. Wprawdzie podwyższenie podstawowej stopy za oceanem z 3,5 do 3,75 proc. od dawno było wkalkulowane w ceny, ale ewentualna zapowiedź dalszej restrykcyjnej polityki mogłaby zniechęcić fundusze do zakupów na „emerging markets”. Giełdy Europy Centralnej i Wschodniej są najsilniejszym obszarem inwestycyjnym w tym kwartale. W rezultacie niektóre wyceny zaczynają odbiegać od fundamentów. Dostrzegają to już zagraniczni zarządzający. Według Marka Mobiusa z Templetona, nasz region stanie się atrakcyjny po korekcie lub wzroście prognoz wyników.

Obrotami znowu zaimponowały TP i Orlen.. TP, głównie dzięki pozytywnym raportom, zyskała już we wrześniu ponad 16 proc. We wtorek zanotowała najwyższe od dwóch lat obroty. Kursowi zaszkodziło nieco obniżenie przez CS First Boston rekomendacji do „neutralnie”. Najsłabszym przedstawicielem indeksu WIG 20 była natomiast Netia. Rynek źle przyjął informację, że operator nie chce przepłacać za Dialog. Zdrowy rozsądek sugerowałby odmienną reakcję kursu, ale w przypadku Netii bez wzrostu skali działalności trudno liczyć na poprawę wyników.

Mocniej potaniały banki. Trudno się jednak dziwić, skoro wskaźniki cena/wartość księgowa w PKO BP i Pekao zawędrowały już do 4. Wyjątkiem w sektorze był Bank Millennium. W tym miesiącu zyskał 16 proc. (słabszy tylko od BOŚ), ale nadal wydaje się atrakcyjną inwestycją dla inwestorów grających pod ewentualne przejęcie spółki i liczących na powtórkę wysokiej dywidendy w przyszłym roku.

Utrzymuje się popyt na papiery Drozapolu i Stalprofilu, którym nadal sprzyja poprawa cen stali. Najsilniejszy blue chipem okazał się KGHM, któremu sprzyjają dwuprocentowe wzrosty cen kontraktów na miedź na giełdzie w Szanghaju. Po poniedziałkowej zwyżce, spadła natomiast cena ropy. Choć Orlen i Lotos ostatnio nie były z nią skorelowane, tym razem i ich nie ominęła lekka korekta. Droga ropa przypomniała inwestorom o biopaliwach. Najbardziej ucieszyło to akcjonariuszy Elstar Oils, który jest już najdroższy w historii.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane