Na GPW inwestorzy wyprzedają akcje blue chipów

Tomasz Furman
13-08-2001, 10:44

Nowy tydzień na warszawskiej giełdzie rozpoczął się od dość nerwowych reakcji inwestorów na płynące z rynku informacje. Chodzi przede wszystkim o akcje największych i najbardziej płynnych spółek. Indeksy reprezentujące te walory, głównie WIG 20 i TechWIG, jeszcze na otwarciu osiągały wyższe wartości niż podczas piątkowego zamknięcia. Potem było znacznie gorzej. Do spadków wydatnie przyczyniły się przeceny papierów wartościowych przedsiębiorstw z branży teleinformatycznej. W tym gronie liderem spadków została Netia. Obawy akcjonariuszy dotyczące co raz bardziej możliwego upadku spółki skłoniły ich do zgłoszenia kolejnych zleceń sprzedaży co już owocuje około 9 proc. przeceną. Ponad 4 proc. tracą jeszcze KGHM i TP SA. Pierwszy zapewne ze względu na nadal silną złotówkę, a druga ze względu na bark porozumienia Skarbu Państwa z France Telecom.

Jak fatalna sytuacja panuje obecnie na GPW wystarczy spojrzeć tylko na zmiany cen akcji spółek wchodzących w skład indeksu WIG 20. W ich gronie jeszcze tylko papiery BRE, ComArchu i PKN Orlen zyskują na wartości, jednak nie więcej niż 0,7 proc. Znaczące przeceny dotknęły też akcje NFI.

Tomasz Furman, t.furman@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na GPW inwestorzy wyprzedają akcje blue chipów