Na GPW oczekiwana jest poprawa nastrojów i wzrosty

ISB, XTB
22-11-2007, 09:28

Czwartkowe sesja ma szanse przynieść wzrostowe odbicie na warszawskiej giełdzie, któremu z uwagi na świętujących inwestorów z USA, towarzyszyć powinny niewielkie obrotny i ograniczona zmienność. Odbicie to stanie się nie tylko udziałem giełdowych tuzów, ale również fatalnie spisujących się małych i średnich spółek.

Źródłem poprawy nastrojów będzie przede wszystkim realna korekta na głównych europejskich parkietach po wczorajszej silnej wyprzedaży (DAX -1,5 proc.; CAC40 -2,3 proc.; FTSE100 -2,5 proc.). Dzisiejszy brak silnych spadków w Azji, jak również Święto Dziękczynienia w USA, które powinno wpłynąć na wyciszenie emocji na rynkach, także będzie pomagać w realizacji ruchu korekcyjnego.

Obecnie odbicie szczególnie należy się małym i średnim spółkom notowanym na GPW. Grupujące je indeksy mWIG40 i sWIG80 od lokalnych szczytów w połowie października, straciły po około 23 proc. Pomimo tak silnego spadku, ewentualna dzisiejsza korekta, która w pewnych warunkach może być kontynuowana w następnych dniach, nie oznacza jeszcze końca spadków obu indeksów.

Taką tezę można by z całą świadomością zaryzykować w sytuacji, gdyby mWIG40 i sWIG80 dotknęła paniczna, sięgająca w czasie sesji nawet 10 proc., przecena. Takie skrajne emocje na giełdzie w zdecydowanej większości przypadków bowiem kończą pewien rynkowy etap. W tym przypadku etap wyprzedaży.Teza o zakończeniu spadków obu indeksów byłaby również wiarygodna z chwilą osiągnięcia przez te indeksy, wyznaczonych przez analizę techniczną jako potencjalne punkty zwrotne, poziomów 3400 pkt. i 13700 pkt.

Wówczas na gruncie analizy technicznej można by prognozować trwającą 1-2 miesiące poprawę koniunktury. Nie rozstrzygając oczywiście, czy jest to tylko silne odbicie w bessie, czy też początek nowej fali wzrostów, która w perspektywie roku doprowadzi rynek do letnich maksimów. Takie rozstrzygnięcie będzie możliwe najwcześniej na początku przyszłego roku.

W środę na zamknięciu sesji WIG20 stracił 0,88% i wyniósł 3.525,75 pkt, zaś WIG spadł o 1,79% do 54.670,59 pkt. Obroty na rynku akcji wyniosły 1,98 mld zł.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB, XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Na GPW oczekiwana jest poprawa nastrojów i wzrosty