Na GPW oczekiwana stabilizacja do popołudniowych danych z USA

ISB
opublikowano: 07-12-2007, 09:29

W piątek uwaga inwestorów powinna koncentrować się na listopadowy danych z amerykańskiego rynku pracy. To, obok stóp procentowych oraz niedocenianej obecnie inflacji w USA, czynnik, który jest w stanie kształtować trendy na Wall Street, a co się z tym wiąże, również na większości światowych giełd.

Rynkowe prognozy zakładają w listopadzie wzrost stopy bezrobocia w USA do 4,8 proc. z 4,7 proc. w październiku. Natomiast liczbę nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym szacuje się na poziomie 75 tys.

W kontekście opublikowanego w środę raportu ADP, według którego przybyło 189 tys. nowych miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym, powyższe prognozy mogą wydawać się niskie. Należy jednak pamiętać, że w historii raportowi ADP przytrafiały się już spektakularne wpadki.

Wyraźnie lepsze od prognoz dane z USA staną się dziś impulsem do kupna akcji w Warszawie. Gorsze od oczekiwań natomiast mogą prowadzić do realizacji zysków. Nie będzie ona jednak silna, gdyż wciąż obecna retoryka "im gorzej, tym lepiej", czyli im gorsze dane, tym lepiej bo Fed obniży stopy procentowe, przed taką silną wyprzedażą powinna chronić.

W oczekiwaniu na publikowany o godzinie 14:30 raport z USA warszawskiej indeksy mogą stabilizować się blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia. Ze względu na utrzymujące się dobre nastroje, raczej będzie to stabilizacja na plusach.

Indeks WIG20 w czwartek odbił się od znajdującej się w przedziale 3702-3727 pkt. luki bessy z 8 listopada br., kreśląc na wykresie dziennym, sugerującą niepewność szpulkę. To odbicie nie zapowiada jeszcze spadków. Przynajmniej do wtorkowego posiedzenia FOMC, na którym jak się oczekuje stopy w USA zostaną obniżone, warszawskiej giełdzie, podobnie jak światowym parkietom, nie grozi silna przecena. Dlatego najwcześniej mocniejsze spadki mogą mieć miejsce w drugiej połowie przyszłego tygodnia.

W czwartek na zamknięciu sesji indeks WIG20 spadł o 0,05% do 3.661,71 pkt, zaś WIG stracił 0,03% obniżając poziom do 58.126,18 pkt. Obroty na rynku akcji wyniosły 1,9 mld zł. (ISB/ X-Trade)

Marcin R. Kiepas, analityk X-Trade Brokers DM

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na GPW oczekiwana stabilizacja do popołudniowych danych z USA