Na GPW oczekiwane wzrosty w poniedziałek, możliwe nawet rekordy

ISB/ X-Trade
29-10-2007, 09:25

W oczekiwaniu na środową decyzję Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), który prawdopodobnie obniży stopy procentowe w USA o 25 punktów bazowych, po tym jak we obniżył je o 50 punktów, światowe giełdy powinny rosnąć lub przynajmniej stabilizować się. Warszawski parkiet nie powinien pod tym względem się wyróżniać.

Poniedziałkowa sesja na GPW ma szanse przynieść wzrosty w ślad za piątkową zwyżką w USA oraz dzisiejszą poprawą koniunktury w Azji. Opublikowane dziś rano wyniki banku BRE, które były nieznacznie wyższe od prognoz, też należy zapisać na plus popytowi.

Obecny, krótszy z uwagi na czwartkowe święto tydzień giełdowy, zapowiada się niezwykle emocjonująco. Głównie za sprawą trzech wydarzeń z USA. Mianowicie wspomnianego posiedzenia FOMC, środowej publikacji wstępnych danych o PKB w III kwartale br. oraz piątkowego raportu z rynku pracy.

Bez wpływu na rynek akcji powinna natomiast pozostać środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która według rynkowych prognoz jeszcze wstrzyma się z podwyżką stóp procentowych.

Aktualna sytuacja techniczna na wykresie indeksu WIG20, pomimo że w poprzednim tygodniu indeks ten miał spore problemy w pobliżu lipcowego rekordu wszech czasów (3919,10 pkt.), wciąż jeszcze wskazuje na przewagę byków, a co się z tym wiąże wskazuje większe prawdopodobieństwo nowych rekordów niż bardzo silnych spadków.

Posiadacze akcji mogliby zacząć się niepokoić gdyby WIG20 spadł poniżej 3777,59 pkt. (dołek z 18 października br.), co groziłoby utworzeniem odwracającej trend formacji podwójnego szczytu.

Jednak dopiero spadek poniżej 3633,64 pkt. (dołek z 28 września br.), będzie dostateczną przesłanką do pozbywania się akcji. Wówczas scenariusz wzrostowy zostanie bowiem zastąpiony przez scenariusz zakładający szeroką średnioterminową stabilizację w szerokim przedziale 3330-3910 pkt.

W piątek indeks WIG20 spadł o 0,15% do poziomu 3.885,61 pkt, a indeks WIG o 0,37% do 63.366,34 pkt. Obroty wyniosły 1,545 mld zł.

Marcin R. Kiepas, analityk X-Trade Brokers DM

(ISB/ X-Trade)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB/ X-Trade

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na GPW oczekiwane wzrosty w poniedziałek, możliwe nawet rekordy