Na GPW odbicie, nastroje wciąż słabe z powodu wyników

Zakłady Mięsne MORLINY Spółka Akcyjna
opublikowano: 09-08-2002, 16:28

WARSZAWA (Reuters) - Indeks WIG20 wzrósł nieco w piątek, jednak w całym tygodniu stracił 2,5 procent ponieważ inwestorów rozczarowały wyniki wypracowane przez bank Pekao SA w drugim kwartale.

W piątek indeks WIG20 wzrósł o 0,2 procent do 1.054,8 punktu, a obroty spadły do 119,9 miliona złotych ze 133 milionów złotych na poprzedniej sesji.

W przyszłym tygodniu uwaga inwestorów skoncentruje się na ulubieńcach rynku, czyli TPSA i PKN Orlen, które opublikują skonsolidowane wyniki finansowe za drugi kwartał.

Analitycy prognozują, że TPSA zanotowała w drugim kwartale stratę z powodu konieczności utworzenia rezerw, osłabienia złotego i stagnacji w segmencie telefonii stacjonarnej.

Z kolei niższe marże rafineryjne oraz spowolnienie gospodarki mogło zdaniem analityków spowodować, że w drugim kwartale zysk netto grupy PKN był niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"Teraz wszyscy czekają na wyniki TPSA i PKN, jednak generalnie w przyszłym tygodniu aktywność inwestorów będzie niewielka z powodu czwartkowego święta" - powiedziała Ewa Radkowska, zarządzająca aktywami w ING Investment Management.

W czwartek giełda będzie nieczynna z powodu święta i zapewne część graczy zechce przedłużyć sobie weekend również o piątek.

Dzisiaj kurs Peako odbił się o 1,1 procent do 73,2 złotego. Jednak w ciągu tygodnia stracił na wartości 12,9 procent ponieważ inwestorzy pozbywali się akcji banku rozczarowni wynikami.

W drugim kwartale bank zanotował stratę w wysokości 123 milionów złotych powstałą głównie za sprawa utworzenia wysokich rezerw na złe kredyty, między innymi na zaangażowanie banku w finansowanie upadłej Stoczni Szczecińskiej.

Konieczność tworzenia rezerw, dekoniunktura na rynku akcji oraz spowolnienie całej gospodarki odcisnęły również piętno na wynikach BRE Banku, który drugim kwartale miał 86,4 miliona złotych skonsolidowanej straty.

Kurs BRE w tym tygodniu wzrósł o 5,7 procent, zaś w piątek spadł o 0,1 procent do 79,8 złotego.

((Paweł Kozłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Mięsne MORLINY Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na GPW odbicie, nastroje wciąż słabe z powodu wyników