Na GPW odbicie w ślad za zwyżką na Zachodzie

Bank "Częstochowa" SA
15-10-2002, 13:41

WARSZAWA (Reuters) - W trakcie wtorkowej sesji warszawskie indeksy gwałtownie zyskały na wartości, głównie za sprawą znaczącej poprawy nastrojów na giełdach zagranicznych. Mimo, że motorem zwyżek są zlecenia inwestorów zagranicznych, aktywne są także niedoważone w akcje polskie fundusze, twierdzą maklerzy.

O godzinie 13.20 indeks WIG20 zyskiwał 2,7 procent i wynosił 1.123,5 punktu. Od końca września zyskał ponad siedem procent i znajduje się obecnie o 9,4 procent powyżej rocznego minimum z września.

We wtorkowe południe paneuropejski indeks Eurotop 300 zbliżył się do najwyższego poziomu od miesiąca. Możliwe było to dzięki poprawie notowań w sektorze ubezpieczeniowym i w branży technologicznej.

"Ewidentnie przyczyn wzrostów w Warszawie należy szukać w odbiciu na Zachodzie. Kupuje głównie zagranica, chociaż i krajowi gracze biorą dzisiaj udział w najeździe na spółki z WIG20" - powiedział Artur Zaręba, makler z CA IB Securities.

Wśród spółek wchodzących w skład WIG20, największe obroty notują te, które należą do najbardziej płynnych - BPH-BPK, Pekao SA, TPSA i PKN. Ich kursy wzrosły odpowiednio o 1,4, 3,8, 3,3 i 2,3 procent.

Zaręba z CA IB Securities powiedział również, że spodziewane "tak" w referendum w Irlandii na temat przyjęcia Traktatu Nicejskiego - decydującego dla wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, może być też jednym z elementów zainteresowania inwestorów zagranicznych. Referendum ma się odbyć w tę sobotę.

Część maklerów jest zdania, że trwające już trzecią sesję z rzędu wzrosty będą kontynuowane.

"Po przełamaniu bariery 1100 punktów na indeksie WIG20, rynek wyraźnie wybił się z marazmu. Istnieje szansa, że optymizm się utrzyma" - powiedział Rafał Grzybowski z BDM PKO BP.

Część Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) znacznie ograniczyła w ostatnich miesiącach swoje inwestycje w akcje, skupiając się na lokowaniu pieniędzy w bezpieczniejsze papiery dłużne. Średni udział akcji w portfelach 10 największych funduszy emerytalnych spadł we wrześniu do 23,6 z 24,8 procent w sierpniu.

Maklerzy uważają, że OFE nie pozwolą sobie na zignorowanie obecnych wzrostów, by nie pozostać w tyle za rosnącymi indeksami.

((Kuba Kurasz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bank "Częstochowa" SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na GPW odbicie w ślad za zwyżką na Zachodzie