Na GPW podaż zdobywa kolejne punkty

Włodzimierz Uniszewski
opublikowano: 09-01-2008, 10:39

Po umiarkowanie spadkowym otwarciu, gdy Wig20 stracił ok. 1 proc. wystarczyło niewielkie wahnięcie amerykańskich kontraktów w dół, aby podgrzać emocje i wywołać falę podaży na warszawskim parkiecie.

Można powiedzieć, że z pewnym opóźnieniem zrealizowano scenariusz, który miał pierwotnie zadziałać w chwili otwarcia notowań. Wig20 niemal dotknął poziomu 3300 pkt., a mWig40 runął w dół tracąc ponad 3 proc.. Frankfurcki Dax także ustanowił sesyjny dołek, ale do panicznej wyprzedaży nie doszło, a po chwili nastąpiło odreagowanie i powrót w okolice poziomu z otwarcia. W Warszawie podaż jest jednak bardziej zdeterminowana, a Wig20 zdołał właśnie naruszyć psychologiczne wsparcie na linii 3300 pkt.

Obecnie indeks blue chipów traci ponad 2 proc., a najbardziej zniżkują akcje banków, co było dość łatwe do przewidzenia.  Tylko dwie spółki z indeksu są na plusie – Cersanit i Prokom. Mimo kontynuacji marszu ceny miedzi w górę akcje KGHM na razie tracą, choć mniej niż sam indeks. Dalszy wzrost notowań surowca może je wzmocnić i nieco zmniejszyć skalę przeceny indeksu. Obroty na GPW przekroczyły już 400 mln. zł., więc zapowiada się bardzo aktywna sesja.

W najbliższych godzinach będzie trwała walka o utrzymanie wsparcia na poziomie 3300 pkt. Ostatnią linią obrony byków będzie poziom 3250 pkt., gdzie znajduje się dzienne minimum ustanowione przez Wig20 w sierpniu ub. r. Wynik tej walki będzie oczywiście zależny od rozwoju sytuacji za granicą. Na razie niedźwiedzie zrealizowały swój główny plan, a dalszy spadek będzie wymagał dodatkowych impulsów z zewnątrz. W tej chwili indeksy na indeks DJ30 zyskują ok. 35 pkt., co oznacza spadek o połowę w stosunku do najwyższego dzisiaj poziomu. Można zatem spodziewać się bardzo nerwowej, pełnej nagłych zwrotów sesji.

Włodzimierz Uniszewski

 


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Polecane