Na GPW powinien utrzymać się pozytywny sentyment

ISB/XTB
opublikowano: 01-02-2008, 09:30

Wczorajsze zamknięcie na GPW nie było szczęśliwe. Przez cały dzień dominowały spadki, zaś cotygodniowe dane z  amerykańskiego rynku pracy oznaczały słabe otwarcie w USA i w związku z tym jeszcze większe spadki na zamknięciu w Warszawie.

W ostatnich dniach dyskusja na rynkach finansowych często jednak kierowała się w stronę gwarantów emisji obligacji i akurat wczoraj zapewniło to rynkom w USA całkiem solidne odbicie. Największy ubezpieczyciel poinformował, iż posiada wystarczająco dużo kapitału, aby utrzymać rating AAA, co wcześniej było poddawane przez wielu inwestorów i nadal nie jest tematem rozstrzygniętym - agencja S&P postanowiła przyjrzeć się firmie pod kątem obniżenia ratingu dla MBIA.

Dlaczego jest to tak istotne? Jeśli wiarygodność firm ubezpieczających papiery dłużne (w tym obligacje oparte o kredyty hipoteczne w transzach seniorskich) byłaby poddana w wątpliwość, pod znakiem zapytania stanęłyby ratingi dla obligacji objętych tymi gwarancjami. Gdyby i te zostały obniżone, musiałaby wzrosnąć ich rentowność (w wyniku wzrostu premii za ryzyko), zatem spadłyby ceny, co fatalnie odbiłoby się na bilansach banków i instytucji finansowych posiadających te aktywa. Zatem każda informacja zmniejszająca ryzyko takiego zdarzenia - a z tym mieliśmy do czynienia wczoraj, poprawia sentyment na giełdzie, zwłaszcza w odniesieniu do sektora finansowego.

Taki rozwój wydarzeń oznacza spore prawdopodobieństwo utrzymania się dobrego sentymentu w Warszawie, przynajmniej do godziny 14.30, kiedy to zostaną opublikowane dane makroekonomiczne z USA - zmiana zatrudnienia i koniunktura w przemyśle. Przypomnijmy, iż miesiąc temu te wskaźniki miały odczyty, które towarzyszą okresom recesji, więc bardzo ważne będzie to, czy tym razem nastąpi odbicie. Konsensus na zmianę zatrudnienia to wzrost o 70 tys., zaś na ISM to 47,2 pkt. (ISB/X-Trade)

W czwartek indeks WIG20 spadł o 2,08% do poziomu 2.952,09 pkt. WIG stracił 1,45% spadając do poziomu 47.747,81 pkt. Obroty wyniosły 1,8 mld zł.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB/XTB

Polecane