Na GPW powróciły wzrosty, ale przy niewielkim obrocie

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 05-12-2002, 11:00

Czwartkowa sesja powstrzymuje trwającą od początku tygodnia korektę na GPW. Sprzyja temu poprawa sytuacji na giełdach eurolandu, które z nadzieją czekają na pierwsze w tym roku cięcie stóp przez EBC (decyzja o 13.45).

W Warszawie najsilniejsze są papiery, które w środę dosięgła głębsza przecena: BPH PBK i Prokom. Obroty są jednak mizerne. Solidarnie drożeją papiery KGHM i TP SA, ale najlepszą inwestycją okazuje się Strzelec.

Mocny jest sektor IT. Ryszard Krauze wszedł do rady nadzorczej Softbanku, co pieczętuje praktyczne przejęcie kontroli nad tą spółką przez Prokom. Spółka, którą kieruje Aleksander Lesz, zrewidowała w dół o 10 mln zł wartość aktywów. Normalną reakcją byłby spadek jej kursu, ale w ostatnich miesiącach narosło tyle wątpliwości co do finansów Softbanku, że ta informacji może zostać odebrana jako krok w dobrym kierunku. Dla rynku kapitałowego najgorsza jest bowiem niepewność.

Ta niepewność znika w przypadku Netii. Zatwierdzenie układu w Netii South otwiera drogę do konwersji długu na akcje. Choć nie jest to niespodzianka, rynek będzie teraz patrzył na papiery telekomu w nieco innym świetle. Kurs Netii jest dzisiaj stabilny. Pojawiło się bowiem nowe ryzyko – Senat proponuje zamianę zobowiązań koncesyjnych operatorów na akcje dla Skarbu Państwa.

Mocne są TP SA i KGHM. France Telecom uzyska 9 mld euro pomocy od rządu francuskiego. Plan przewiduje jednak m.in. cięcie wydatków inwestycyjnych. W takiej sytuacji jeszcze poczekamy na pełne przejęcie przez Francuzów kontroli na TP SA. Kurs operatora od wczoraj zrównał się z wyceną KGHM. Cena miedzi spadła dzisiaj w Londynie i analitycy twierdzą, że będzie testować poziom 1650 USD/tonę. Długoterminowy trend pozostaje jednak pomyślny dla lubińskiej spółki.

Cornerstone Partners zyskał pierwszeństwo w objęciu 15 mln akcji nowej emisji Strzelca – i to po 3,05 zł za akcję. Wycena browaru z Jędrzejowa wzrosłą o blisko 10 proc., ale nadal jest o 30 proc. niższa od wymienionej ceny.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na GPW powróciły wzrosty, ale przy niewielkim obrocie