Na GPW rosną indeksy oraz obroty

(Artur Szymański)
opublikowano: 13-07-2005, 15:07

Na warszawskiej giełdzie utrzymują się dobre nastroje. Indeksy systematycznie rosną przy wysokich obrotach. Inwestorom nie przeszkadza nawet tracący na wartości złoty.

Na warszawskiej giełdzie utrzymują się dobre nastroje. Indeksy systematycznie rosną przy wysokich obrotach. Inwestorom nie przeszkadza nawet tracący na wartości złoty.

W samo południe WIG20 pokonał poziom 2118,5 pkt będący szczytem hossy z 25 lutego (w cenach dnia), a po ponad dwóch godzinach wyrównał rekord 2130 pkt (w cenach dnia) z 28 lutego. Więcej na razie nie udało się ugrać, lecz do końca sesji zostało kilkadziesiąt najgorętszych minut.

Środowa sesja ma niemal identyczny przebieg jak wczorajsza. Tak samo zaczęła się dość słabo, ale byki z każdą minutą rozkręcały się coraz bardziej. Kolejne godziny stały pod znakiem systematycznego wzrostu przy rosnącej aktywności handlujących. Na 60 minut przed końcem notowań obroty na akcjach spółek z WIG20 przekraczają 500 mln zł. Będą więc wyższe niż wczoraj, kiedy to handel podsumowano na 30 mln zł więcej.

Inwestorów nie zraża tracący na wartości złoty. Drogi rynku walutowego i akcji zazwyczaj biegną równolegle. Od kilku jednak dni wyraźnie się „rozjechały”, gracze na rynku kapitałowym postanowili pójść swoją własną ścieżką. Idą tropem giełdy węgierskiej, która pomaga nam podobnie zresztą jak i wczoraj. Węgierski BUX zyskuje ponad 1 proc., nieco więcej niż WIG20.

Z początku giganci rynku tacy jak Telekomunikacja Polska, KGHM czy PKN Orlen nie paliły się do wzrostu. Nieznacznie drożały akcje tylko tego ostatniego, natomiast kursy dwóch pierwszych firm korygowały wczorajsze wzrosty tracąc po niecałe 1 proc. Potem jednak pojawił się popyt i przeszły na plusy. To od razu pomogło indeksom. Początkowe przewodnictwo utrzymuje MOL drożejący już o ponad 5 proc.

Na szerokim rynku najmocniej drożeją akcje Elektromontażu Export i Strzelca. Pierwsza spółka powstaje niczym Feniks z popiołów, zdobywa nowe kontrakty, efekty przynosi prowadzona restrukturyzacja. Ożywieniu działalności operacyjnej od dłuższego już czasu towarzyszy wzrost notowań, dzisiejsza zwyżka nie jest więc zaskoczeniem.

Strzelec z kolei zakomunikował wczoraj, że wkrótce wprowadzi na rynek rewolucyjny rodzaj opakowań na napoje. Szczegółów brak, co jednak nie przeszkadza spekulantom podbijać notowań o ponad 13 proc. Mocno też drożeją Rafko i Elektrobudowa, które zawarły umowę na wykonanie instalacji elektrycznej w systemie odsiarczania spalin dwóch bloków Elektrowni Bełchatów. Wartość kontraktu opiewa na około 18,72 mln zł. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Na GPW rosną indeksy oraz obroty