Na GPW silne spadki indeksów po eksplozjach w Londynie

Polska Agencja Prasowa SA
07-07-2005, 13:01

Na warszawskim parkiecie utrzymują się duże, ponad 2,5-proc., spadki indeksów po wybuchach na stacjach metra i w autobusach w Londynie. Na rynku pojawiły się informacje, że doszło do zamachu terrorystycznego.

Na warszawskim parkiecie utrzymują się duże, ponad 2,5-proc., spadki indeksów po wybuchach na stacjach metra i w autobusach w Londynie. Na rynku pojawiły się informacje, że doszło do zamachu terrorystycznego.

W londyńskim metrze przed południem doszło do kilku eksplozji. Kilka stacji metra londyńskiego zostało ewakuowanych. Media początkowo donosiły, że eksplozje były spowodowane gwałtownymi skokami napięcia, jednak później coraz częściej zaczęto spekulować, że doszło do zamachu terrorystycznego.

Niepewność spotęgowały także późniejsze wybuchy w autobusów w centrum Londynu.

"Na rynku utrzymuje się duża niepewność związana z wydarzeniami w Londynie. Kontrakty na WIG 20 spadają o ponad 3 proc.; dawno nie było takiego spadku. Sytuacja ta pogłębiła spadki na warszawskim parkiecie" - powiedział makler BM BISE Tomasz Niewadzi.

WIG 20 na otwarciu sesji spadł o 0,58 proc. i wyniósł 2.066,42 pkt. W ciągu godziny indeks spadł do około 2.050 punktów, jednak później, po informacjach z Londynu, zaczął spadać jeszcze mocniej.

O 12.28 WIG zniżkował już o 2,75 proc. i wynosił 2.021,41 punktów.

Duże spadki utrzymują się także na innych giełdach europejskich.

Ok. 12.30 niemiecki DAX, francuski CAC 40 oraz brytyjski FTSE 100 spadły o ponad 3 proc.

Zdaniem analityków, nastroje na europejskich giełdach dodatkowo pogarszają informacje o drożejącej ropie.

Cena ropy w handlu elektronicznym w Nowym Jorku w czwartek zbliża się do 62 USD za baryłkę. To reakcja rynku na perturbacje pogodowe w Zatoce Meksykańskiej, gdzie rozpoczął się sezon huraganów i istnieją obawy, że wydobycie surowca zostanie ograniczone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na GPW silne spadki indeksów po eksplozjach w Londynie