Na GPW spokój mimo osłabienia złotego

(Artur Szymański)
opublikowano: 22-02-2006, 12:20

Do południa na warszawskiej giełdzie nie doszło do większych zmian, atmosfera jest raczej spokojna, czego nie można powiedzieć o rynku walutowym. Złoty rano stracił około 3 groszy wobec euro i dolara, tracą też inne waluty naszego regionu.

Do południa na warszawskiej giełdzie nie doszło do większych zmian, atmosfera jest raczej spokojna, czego nie można powiedzieć o rynku walutowym. Złoty rano stracił około 3 groszy wobec euro i dolara, tracą też inne waluty naszego regionu.

Jak na razie giełdowi inwestorzy nie przejmują się osłabieniem złotego, nie zrodziło to widocznie obaw o wycofywanie zachodnich kapitałów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Otwarcie środowej sesji na GPW wypadło wprawdzie na niewielkim minusie, lecz już po chwili WIG20 wyszedł ponad kreskę. W południe osiągnął poziom wtorkowego zamknięcia.

Obroty są umiarkowane, handel walorami komponentów WIG20 wynosi około 300 mln zł. To więcej niż w poniedziałek i wtorek o tej samej porze, ale różnica nie jest duża. Byłaby jeszcze mniejsza gdyby nie aktywny handel walorami Agory. Obroty przekraczają 50 mln zł, co jak na razie jest najwyższą wartością obrotów na rynku. Kurs odbija na około 5 proc.

Akcjonariusze medialnej spółki mają wreszcie powody do zadowolenia, bo Agora podjęła męską decyzję o zaprzestaniu wydawania „Nowego Dnia”. Dziennik nie dość że nie osiągnął zakładanego poziomu sprzedaży, to jeszcze trend był spadkowy i nie zanosiło się na poprawę tego stanu rzeczy. W tej sytuacji dalsze utrzymywanie tytułu na rynku byłoby niczym innym jak wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Na przeciwnym biegunie znajduje się Bank Zachodni WBK, którego akcje tracą ponad 4 proc., aczkolwiek przy niewielkich obrotach około 6 mln zł. Spółka rozczarowała wynikami za IV kwartał. Bank miał 103,54 mln zł skonsolidowanego zysku netto. Wprawdzie rok wcześniej zarobił mniej, bo 94,88 mln zł, ale prognozy analityków oscylowały w okolicach wyniku 127,37 mln zł. Na osłodę poinformowano, że tegoroczna dywidenda wyniesie 6 zł na akcję. W zeszłym roku BZ WBK wypłacił dywidendę w wysokości 2,43 zł na walor.

Wśród mniejszych spółek najmocniej rosną kursy Al-Prasu i Zelmera. Pierwsza z firm poinformowała wczoraj, że tegoroczny zysk skonsolidowany wzrośnie do 5,93 mln zł przy przychodach w wysokości 72,7 mln zł. Akcje producenta profili aluminiowych rosną w tempie około 12 proc.

Podobnej skali zwyżki doświadcza Zelmer. Producent sprzętu AGD przed sesją również opublikował prognozę tegorocznych wyników, zakładającą osiągnięcie skonsolidowanego zysku netto wysokości 31,8 mln zł i przychodów na poziomie 341,1 mln zł. Na wypłatę dywidendy spółka chce przeznaczyć kwotę 31,92 mln zł, czyli 2,10 zł na akcję. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane