Na GPW trwa realizacja zysków

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 20-09-2005, 11:02

We wtorek indeks WIG 20, po ustanowieniu historycznego szczytu na poprzedniej sesji, znowu znalazł się poniżej 2500 punktów. Tylko początek notowań przyniósł kontynuację zakupów, która wyniosła wskaźnik nawet ponad 2550 punktów (+1,8 proc.). Zachodni inwestorzy zaczęli jednak realizować zyski, co już wcześniej sugerowały spadki w Budapeszcie i Pradze.

We wtorek indeks WIG 20, po ustanowieniu historycznego szczytu na poprzedniej sesji, znowu znalazł się poniżej 2500 punktów. Tylko początek notowań przyniósł kontynuację zakupów, która wyniosła wskaźnik nawet ponad 2550 punktów (+1,8 proc.). Zachodni inwestorzy zaczęli jednak realizować zyski, co już wcześniej sugerowały spadki w Budapeszcie i Pradze. Korekcie towarzyszą gigantyczne obroty.

Obrotami ponownie imponują TP i PKN Orlen. (już po trzech kwadransach ich wartość w obu przypadkach przekroczyła 80 mln zł). Realizacja zysków z tych papierów jest zrozumiała. TP, głównie dzięki pozytywnym raportom, zyskała już we wrześniu ponad 16 proc., więcej niż w poprzednich ośmiu miesiącach. Orlen ostatnio zachowuje się odmiennie niż ceny ropy. Te wprawdzie dzisiaj nieco tracą, ale jeszcze wczoraj w Nowym Jorku mocno zyskiwały. Realizacja zysków nie omija też banków. Trudno się jednak dziwić, skoro wskaźniki cena/wartość księgowa w PKO BP i Pekao zawędrowały już do 4.

Zyskując, choć już znacznie mniej niż na otwarciu, Drozapol i Stalprofil, którym nadal sprzyja poprawa cen stali. Najsilniejszym, jedynym zwyżkującym blue chipem, jest na razie KGHM, któremu sprzyjają dwuprocentowe wzrosty cen kontraktów na miedź na giełdzie w Szanghaju.

Na rynkach wschodzących do końca dnia może być nerwowo, bo zbiera się amerykański FOMC. Wprawdzie podwyższenie podstawowej stopy za oceanem z 3,5 do 3,75 proc. jest już oczekiwane przez rynek, ale ewentualna zapowiedź dalszej restrykcyjnej polityki może zniechęcić fundusze do zakupów na emerging markets.

Przemek Barankiewicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na GPW trwa realizacja zysków