Na GPW trwają niewielkie spadki przy niewielkich obrotach

18-05-2001, 11:12

Po pierwszej godzinie notowań indeksy warszawskiej giełdy podążają za giełdami Eurolandu i notują niewielkie spadki przy bardzo małych obrotach. Największą przeceną objęte zostały spółki klasyfikowane w sektorze TMT oraz NIF. Bezpośrednią przyczyną masowej przeceny w sektorze technologicznym są słabe wyniki, opublikowane po czwartkowej sesji przez amerykańskie spółki. Co prawda Dell Computer wypracował zyski, których wielkość była zgodna z oczekiwaniami rynku, jednak spółka zapowiedziała spadek marży operacyjnej w przyszłym kwartale ze względu na konkurencję cenową na rynku komputerowym, co wywołało spadek akcji Della o 3,6 proc. w obrocie posesyjnym. Spadek przychodów w najbliższym kwartale zapowiedział też producent palmtopów - Palm którego akcje spadły po sesji ponad 20 proc. Pesymistyczne nastroje zostały złagodzone przez renomowanego producenta komputerów i drukarek Hewlett-Packard i producenta sprzętu telekomunikacyjnego Cienę, które w środę opublikowały wyniki kwartalne lepsze od oczekiwań analityków i mocno wzrosły na ostatniej sesji.

Kiepskie prognozy renomowanych spółek wywołały chęć realizacji zysków po ostatnich wzrostach spółek komputerowych, co odbiło się w masowej przecenia akcji z sektora hi-tech.

Niekwestionowanym bohaterem piątkowej sesji jest Okocim, który zyskuje 7,8 proc. do 15.9 zł, przy obrotach przekraczających 3,5 mln zł. Takiej sytuacji można było się spodziewać w związku z ogłoszonym wezwaniem przez Carlsberg na przekroczenie 50 proc. na WZA spółki. Carlsberg wezwał do sprzedaży prawie 11 mln akcji brzeskiego browaru po 16,25 zł. Zdaniem analityków, wysoka cena gwarantuje sukces wezwania.

Prawie 1 proc. straciła TP S.A. po doniesieniach o pozytywnym przebiegu rozmów MSP i France Telecom. Oferty sprzedaży akcji TP S.A. planowana przez MSP może zostać zmniejszona o 10 proc., co chroni czołowego polskiego telekoma przed większymi spadkami.

Wyjątkowo małą aktywność wykazuje Elektrim, po tym jak Barbara Lundberg powiedziała w czwartek, że nowa rada nadzorcza spółki prawdopodobnie zaakceptuje propozycję sprzedaży udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) Deutsche Telekom. Spółka traci ok. 1 proc. przy wyjątkowo niskich obrotach, co świadczy o tym że rynek czeka na konkretne informacje, a nie na przypuszczenia.

Przed spadkami broni się natomiast PKN Orlen, w związku z informacjami z Ministerstwa Skarbu o zamiarze sprzedaży prawie 18-proc. pakietu akcji PKN Orlen jeszcze przed wyborami do Sejmu, które odbędą się 23 września. Pakietem akcji PKN może być zainteresowany węgierski MOL lub też austriacki OMV, która ubiega się o kontrolny pakiet Rafinerii Gdańskiej. MSP liczy na premię związaną ze sprzedażą akcji inwestorowi strategicznemu. Uwzględniając piątkową cenę akcji PKN, oferowany pakiet akcji spółki jest wart prawie 1,5 mld. zł.

Aktywność inwestorów tonuje oczekiwanie na dzisiejszą publikacje danych o produkcji przemysłowej w kwietniu (o godz. 16.00). Analitycy spodziewają się 3-proc. wzrostu w stosunku rocznym oraz spadku indeksu cen produkcyjnych (PPI) do 3,7 proc. z 3,9 proc. w marcu.

Dalszy przebieg sesji na GPW jest uwarunkowany sytuacją na giełdach Europy i notowaniami kontraktów na indeksy amerykańskie. Trochę ożywienia w Eurolandzie może przynieść informacja o planowanym przejęciu przez francuski Alcatel swojego amerykańskiego rywala Lucent Technologies.

Paweł Kubisiak

p.kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na GPW trwają niewielkie spadki przy niewielkich obrotach