Na GPW umiarkowane zmiany cen i niskie obroty

Marek Druś
05-03-2002, 13:12

Nastroje na GPW nie są zbyt optymistyczne. Spowodowały to negatywne sygnały z giełd zachodnioeuropejskich, które mimo ostatnich wzrostów w USA, „ugięły się” pod ciężarem wiadomości o kiepskich wynikach lub ich zapowiedzi największych na kontynencie spółek: Deutsche Telekom i Vivendi Universal.

Zmiany kursów są w większości przypadków niewielkie. Niskie są również obroty, co świadczy o tym, że znaczna część inwestorów postanowiła się wstrzymać od działań.

W połowie sesji zaledwie cztery spółki notowały obroty przekraczające 10 mln zł. Miały jednocześnie niemal połowę udziału w handlu całego rynku.

Wyraźnymi wzrostami cen wyróżniają się Elektrim Kable i Orbis. Rośnie cena papierów BRE Banku, którego zarząd zarekomendował uchwalenie przez WZA wypłaty dywidendy za 2001 rok w wysokości 10 zł na akcję. Od początku sesji rośnie cena papierów Prokomu. CSFB i Merrill Lynch rekomendują kupno akcji spółki. Wyznaczona przez analityków cena docelowa udziałów Prokomu jest o 8-10 proc. wyższa od notowanej w połowie sesji na GPW.

Spadkami wyróżnili się przedstawiciele branży internetowej, Grupa Onet i Interia.pl. Wyraźnie potaniały akcje Szeptela, który wyemitował papiery dłużne o wartości 20 mln zł w celu tzw. rolowania zobowiązań. Papiery pozostałych spółek, handel którymi nie ma charakteru „śladowego”, zmieniły wycenę o ułamek procenta.

Niewielki spadek notuje cena papierów Netii. Rozpoczęcie NWZA zostało przesunięte o dwie godziny, do momentu rozstrzygnięcia przez sąd kwestii postępowania układowego w spółce.

Przed NWZA, które mają odbyć się w najbliższych dniach i zająć m.in. zmianami w radach nadzorczych spółek, drożeją akcje PIA Piasecki i Mostostalu Warszawa.

Przy minimalnym obrocie tanieją akcje Stalexportu, którego akcjonariusze mają wkrótce zdecydować o obniżeniu wartości kapitału akcyjnego spółki.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na GPW umiarkowane zmiany cen i niskie obroty