Na GPW uspokojenie nastrojów, ale dalsze spadki prawdopodobne

  • PAP
opublikowano: 30-09-2022, 19:05
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Choć piątkowa sesja przyniosła uspokojenie na warszawskim parkiecie, to w nadchodzącym tygodniu nie oczekuję poprawy nastrojów - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BPS, Tomasz Czarnecki. W opinii analityka krajowy rynek akcji jest bardzo słaby, na co główny wpływ wydaje się mieć bliskość wojny na Ukrainie - w takim otoczeniu zniżki polskich indeksów mogą być jeszcze w znaczącym stopniu kontynuowane.

Borys Skrzynski

"Ostatni tydzień września na warszawskim parkiecie był słaby i zakończył się pewnym uspokojeniem, które jednak o niczym nie świadczy. Oznacza to, że po uspokojeniu nie oczekuję poprawy nastrojów w nadchodzącym tygodniu. Warszawska giełda pozostaje jedną z najsłabszych na świecie, a strach przed groźbami Rosji o użyciu broni atomowej jest tak duży, że im bliżej +imperium rosyjskiego+, tym niechęć do zakupu akcji jest większa" - powiedział w rozmowie z PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BPS, Tomasz Czarnecki.

Zdaniem analityka, na razie nie widać kapitałów, które mogłyby i chciałyby zatrzymać rynek na jakimś poziomie.

"Stan rynku pokazuje zachowanie Allegro z ostatnich sesji po rewizji prognoz na br. Wydaje się, że droga do dalszych spadków tych akcji jest otwarta, a co najmniej testowanie historycznych minimów wysoce prawdopodobne, niezależnie od fundamentów spółki" – powiedział.

Analityk dodał, że najbliższą przyszłość widzi w czarnych barwach.

"Teoretycznie spadki mogą trwać np. do grudnia br., a rynek zejdzie tak nisko, że aktywność inwestorów znacząco się zmniejszy. Być może wtedy znajdziemy to twarde dno. Historycznie patrząc, rynek wyznaczał twarde dno w okolicach 1.000 pkt. na WIG20, co pokazuje jaki może być jeszcze potencjał spadków" – podsumował Tomasz Czarnecki z DM BPS.

WIG20 zakończył piątkową sesję spadkiem o 0,16 proc. do 1.377,91 pkt., a WIG zyskał 0,23 proc. do 45.970,64 pkt. Mocniej w górę poszły natomiast indeksy małych i średnich spółek: sWIG80 o 0,66 proc. do 15.895,18 pkt., a mWIG40 o 1,4 proc. do 3.552,54 pkt.

Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,016 mld zł, z tego 0,891 mld przypadło na spółki z WIG20.

Największe obroty na rynku zanotowały Allegro (168 mln zł) oraz Dino Polska(129 mln zł).

W momencie zamykania krajowej giełdy, na najważniejszych, europejskich parkietach nastroje były pozytywne. W tym okresie DAX rósł o 0,75 proc., francuski CAC 40 szedł w górę o 1 proc., a w Wielkiej Brytanii FTSE 250 zyskiwał 1,97 proc.

Na giełdach amerykańskich w tym czasie indeksy notowały umiarkowane wzrosty: Nasdaq100 o 0,7 proc., S&P500 o 0,5 proc., a DJI zyskiwał 0,1 proc.

W ujęciu sektorowym w górę poszło 12 z 15 indeksów. Najwięcej zyskały WIG-Górnictwo (3,53 proc.), WIG-Budownictwo (3,29 proc.) oraz WIG.GAMES5 (2,69 proc.). Najsłabsze natomiast były WIG-Spożywczy (-1,54 proc.) oraz WIG-Informatyka (-0,73 proc.).

W ujęciu tygodniowym spośród głównych indeksów relatywnie najmocniejszy był mWIG40, który spadł o 3,41 proc., a najsłabiej zachował się WIG20, który stracił 5,47 proc.

Wśród indeksów sektorowych w ujęciu tygodniowym najlepiej zachował się WIG.GAMES5 (+5,5 proc.) oraz WIG-Chemia (+0,79 proc.), a najsłabsze były WIG-Energia (-9,55 proc.) oraz WIG-Banki (-5,3 proc.).

Spośród spółek o największej kapitalizacji najlepiej w okresie tygodnia zachowały się akcje CD Projekt (+10,73 proc.) oraz CCC (+10,14 proc.), a najsłabsze w takim horyzoncie były walory Allegro(-12,63 proc.) i mBanku (-12,25 proc.).

W WIG20 w piątek najmocniej, o 3,91 proc. do 87,66 zł w górę poszły akcje KGHM, a w gronie liderów wzrostów zakończyło notowania również CCC (2,03 proc).

W czasie sesji wokół poziomu odniesienia wahał się kurs JSW, a PKN Orlen i PGNiG, po początkowych wyraźnych wzrostach w kolejnych godzinach handlu zaczęły się cofać. Na zamknięciu notowań kurs JSW wzrósł o 1,03 proc., PGNiG o 0,31 proc., a kurs PKN Orlen zakończył notowania na 0,26 proc. plusie.

Unijni ministrowie odpowiedzialni za energetykę osiągnęli w piątek porozumienie polityczne w sprawie regulacji zaproponowanych przez Komisję Europejską dotyczących wysokich cen energii. Rozporządzenie wprowadza wspólne działania mające na celu ograniczenie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz gromadzenie i redystrybucję nadwyżki przychodów sektora energetycznego.

Jednym z elementów tego porozumienia jest uzyskanie i wykorzystanie składki solidarnościowej na wsparcie finansowe gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz na łagodzenie skutków wysokich detalicznych cen energii elektrycznej.

Państwa członkowskie zgodziły się na wprowadzenie obowiązkowej, tymczasowej opłaty solidarnościowej od zysków przedsiębiorstw działających w sektorach ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla i rafinerii. Składka solidarnościowa byłaby obliczana na podstawie dochodów podlegających opodatkowaniu, określonych zgodnie z krajowymi przepisami podatkowymi w roku podatkowym rozpoczynającym się w 2022 lub 2023 r., które przekraczają 20-proc. wzrost średnich rocznych dochodów podlegających opodatkowaniu od 2018 r. Składka solidarnościowa będzie miała zastosowanie oprócz zwykłych podatków i opłat obowiązujących w państwach członkowskich.

W gronie liderów wzrostów w WIG20 był także CD Projekt (1,6 proc.), który przedstawi aktualizację swojej strategii we wtorek, 4 października. Ostatnią aktualizację strategii spółka przedstawiła w marcu 2021 r.

Na 1,23 proc. plusie zamknęło sesję PGE, a w czasie notowań spółka podała, że PGNiG zawarł ze spółkami z grupy PGE umowę ramową sprzedaży paliwa gazowego wraz z kontraktami indywidualnymi, regulującymi handlowe warunki dostaw gazu. Całkowita wartość umowy ramowej i kontraktów szacowana jest na kwotę około 23 mld zł.

Wzrosły również akcje Orange Polska, o 1,13 proc. do 5,182 zł, dla których analitycy Haitong Banku, w raporcie z 29 września, podnieśli cenę docelową do 7,2 zł z 7 zł, podtrzymując jednocześnie rekomendację na poziomie "kupuj".

Piątkowe notowania na 4,22 proc. minusie zakończyło natomiast PZU, a kurs PKO BP po wahaniach w czasie sesji zamknął się na 0,41 proc. plusie. Dla PZU była to druga mocno spadkowa sesja, a jego kurs zamknął się na 52-tygodniowyuch minimach.

W czwartek po sesji PZU i PKO BP poinformowały, że odpowiednio kupią i kupiły po 14.161.080 akcji PKN Orlen od Skarbu Państwa.

Zdaniem analityków zakup akcji PKN Orlen od Skarbu Państwa przez PKO BP i PZU nie wpłynie istotnie na ich współczynniki kapitałowe, ale przypomina o ryzyku politycznym, jakie ciąży na spółkach. Jak dodają, przyczyną transakcji jest chęć zmniejszenia udziału Skarbu Państwa poniżej progu 50 proc. w kapitale PKN Orlen po zarejestrowaniu transakcji przejęcia PGNiG i nie jest to zaskoczeniem. W ten sposób Skarb Państwa unika konieczności ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji płockiego koncernu.

W czasie sesji wokół poziomu czwartkowego zamknięcia wahał się indeks WIG-Banki, kończąc sesję na 0,23 proc. plusie. Podobnie zachowywały się kursy największych pod względem kapitalizacji banków z WIG20. Na zamknięciu sesji najsłabszy był mBank (-1,38 proc.), kurs Pekao spadł o 0,78 proc., a Santander Bank Polska zamknął się na 0,31 proc. plusie.

BFG poinformował w piątek, że rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, którego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych. Na proces ten przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia. BFG ocenia, że koszty przeprowadzenia przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku nie wpłyną na wzrost składek sektora bankowego na BFG - poinformował prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Piotr Tomaszewski.

W opinii analityków objęcie przymusową restrukturyzacją Getin Noble Banku nie jest niespodzianką i zmniejsza ryzyko w sektorze bankowym. Nowy, wydzielony z Getinu podmiot, który będzie bez portfela walutowych kredytów hipotecznych, może być atrakcyjnym aktywem do przejęcia, ale raczej będą nim zainteresowani tylko inwestorzy już obecni na polskim rynku.

Oprócz PZU, w WIG20 najsłabiej piątkową sesję zamknęły akcje Asseco Poland (-2,61 proc.), Pepco Group (-2,35 proc.) oraz Allegro (-2 proc.). Kurs Pepco ustanowił historyczne minima, a na Allegro do takich minimów brakuje ok. 10 proc.

Spośród średnich spółek z mWIG40 najmocniej w górę poszły akcje Grupy Pracuj (11,6 proc.) oraz STS Holding (6,38 proc.).

Ponad 5 proc. wzrosty zanotowały natomiast Huuuge oraz Budimex, który poinformował, że jego oferta o wartości 367,5 mln zł netto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę szpitala w Krakowie wraz z dostawą sprzętu.

Po mocnych wzrostach z początku sesji i teście okolic 22,5 zł, na poziomie 20,61 zł zamknął sesję Mabion (+2,9 proc., który w drugim kwartale 2022 roku osiągnął 5,1 mln zł zysku netto w porównaniu do 2,5 mln zł straty przed rokiem. Zysk EBITDA wyniósł 5,6 mln zł, podczas gdy rok temu było to 2,3 mln zł straty.

Jak podała spółka w komunikacie prasowym, Mabion oczekuje w kolejnych kwartałach 2022 roku wzrostu wyników finansowych na wszystkich poziomach w porównaniu do pierwszego półrocza br.

Przedstawiciele spółki na konferencji prasowej poinformowali, że Mabion chce rozwijać obszar CDMO i pozyskiwać nowych klientów, dywersyfikując biznes. Do końca roku planuje przedstawić nowy harmonogram dot. wprowadzenia na rynek leku MabionCD20. Spółka myśli o pozyskaniu finansowania dłużnego.

Najsłabiej w mWIG40 sesję zakończył Bumech (-9,46 proc. do 47,08 zł), który zamknął się na nowych, miesięcznych minimach. We wrześniu kurs spółki zanotował roczne maksimum na poziomie 89,11 zł.

W gronie małych spółek z sWIG80 liderem wzrostów był Sanok Rubber Company (9,09 proc.), którego zysk netto j.d. w drugim kwartale 2022 roku wzrósł do 36,5 mln zł z 13,8 mln zł rok wcześniej. Przychody zwiększyły się w tym okresie do 371,1 mln zł z 301,1 mln zł.

Mocno w górę poszedł również Pekabex (7,44 proc.) przy bardzo dużych jak na tą spółkę obrotach, sięgających 866 tys. zł.

Na 1,78 proc. plusie zamknął się natomiast Mirbud, który poinformował, iż konsorcjum jego i Kobylarni podpisało ze Skarbem Państwa - GDDKiA - umowę na zaprojektowanie i wykonanie odcinka drogi S6. Wartość umowy wynosi 657,9 mln zł brutto. Termin realizacji zadania to 29 miesięcy.

Najsłabiej z małych spółek piątkową sesję zakończyło Votum, którego kurs spadł o 8,87 proc. i znacząco pogłębił cofnięcie od historycznego, sierpniowego szczytu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane