Na GPW utrzymują się niewielkie wzrosty dzięki Europie

17-06-2003, 12:11

Wtorkowa sesja w Warszawie rozpoczęła się od niewielkich wzrostów, dzięki pozytywnym nastrojom na głównych parkietach Starego Kontynentu. Europejskie rynku wzrosły po poniedziałkowych zwyżkach na Wall Street, podczas których amerykański indeks Dow Jones osiągnął najwyższy poziom od roku. Inwestorzy na głównych rynkach wierzą, że amerykańskie ożywienie gospodarcze przełoży się na zyski spółek, co widać w zwiększonym popycie na akcje. Dodatkowo pozytywny klimat wytworzył francuski koncern medialny - Vivendi Universal, który opublikował przed otwarciem zadowalające rynek wyniki kwartalne

Popyt widoczny jest na giełdach zachodnioeuropejskich, jednak ten trend nie znajduje odbicia w Warszawie, Po dwóch godzinach sesji obroty osiągnęły 50 mln zł, przy prawie 1 proc. wzroście WIG 20.

We wtorek osłabł optymizm, jaki towarzyszył wczoraj akcjom banków, choć BPH PBK zyskał aż 3 proc. Pozostałe banki notują niewielkie wzrosty, a Pekao oscyluje wokół zero po poniedziałkowej zwyżce. Banki wracają do łask inwestorów, gdyż rynek oczekuje, że zbliżające się dane makroekonomiczne potwierdzą ożywienie gospodarcze, co przełoży się na poprawę kondycji sektora finansowego.

Już dziś na rynek napłyną ważne dane o produkcji przemysłowej. Analitycy szacują, że produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 9 w skali rocznej, wobec 8,3-proc. wzrostu w kwietniu. Pozytywny wpływ na sektor ma też inflacja w ubiegłym miesiącu na poziomie 0,4 proc., zwiększająca szanse na dalsze redukcje stóp procentowych. Z drugiej strony aktywność graczy ogranicza zbliżający się długi, rozpoczynający sezon wakacyjny, co nie sprzyja podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Spore zainteresowanie towarzyszy akcjom Prokomu i Computerlandu. Dwaj liderzy rynku IT w Polsce powołali RUM IT oraz C2 — dwie wspólne spółki informatyczne do obsługi projektów IT finansowanych z offsetu. Firmy podzieliły się udziałami po połowie. Realizacja projektów powinna zacząć się w drugiej połowie roku, a przychody z tego tytułu pojawią się w czwartym kwartale 2003 r.

Już trzecią sesję z rzędu rośnie restrukturyzowany Impexmetal, który ma spieniężyć udziały w Hucie Zawiercie.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na GPW utrzymują się niewielkie wzrosty dzięki Europie