Na GPW utrzymuje się niewielki wzrost

Włodzimierz Uniszewski
opublikowano: 04-01-2008, 11:48

Pierwsze dwie godziny notowań nie dostarczyły inwestorom żadnych emocji. Na rynku panuje równowaga ze wskazaniem na wzrost.

Ponownie rozczarowuje niewielka zmienność, która w przypadku Wig20 wyniosła dotąd zaledwie 22 pkt. Popyt, podobnie jak wczoraj, koncentruje się na blue chipach, a największym wzięciem cieszą się walory KGHM dzięki rosnącej cenie surowca. Akcje lubińskiego kombinatu rosną o ponad 3 proc. W gronie liderów znajdują się także akcje PGNIG, Biotonu i TPSA. Na notowania PGNIG korzystnie wpływają prognozy przewidujące duży wzrost ceny gazu ziemnego w bieżącym roku. Z kolei druga z wymienionych spółek zyskuje ponad 2 proc. po informacji o objęciu przez Prokom Investments wartego ok. 80 mln. zł pakietu akcji z nowej emisji po 90 gr. za sztukę. Notabene dokładna liczba kupionych akcji wyniosła 88 888 888 szt., co świadczy o wpływie kultury chińskiej na decyzje biznesowe kupującego - liczba 8 uważana jest przez Chińczyków za wyjątkowo szczęśliwą. Ciekawe, czy będzie to równie szczęśliwą wróżbą dla inwestorów kupujących obecnie walory spółki po 92 gr.  W przypadku TPSA wzrostowi kursu pomaga niewątpliwie informacja, że rząd jest przeciwny podziałowi operatora, który pozbawiłby go ostatnich atutów w walce z coraz agresywniejszą konkurencją. Nadal słabe są banki, z wyjątkiem Pekao wszystkie znajdują się pod kreską. Wśród mniejszych spółek uwagę przyciągają znaczne obroty papierami Elstaru Oil. Jego akcje już drugi dzień zyskują ponad 10 proc.

Nie zanosi się na to, aby w ciągu najbliższych trzech godzin, czyli do chwili publikacji danych o zatrudnieniu w USA miało się coś zmienić w obrazie rynku. Pozytywne są rosnące na łagodnym wzroście obroty, które przekroczyły już 400 mln. zł, co jest wartością wyraźnie wyższą niż na ostatnich sesjach o tej porze. Liczba spółek rosnących jest wyraźnie wyższa od spadających, a obrót wyraźnie koncentruje się na tych pierwszych. Kontrakty na DJ30 rosną o 60 pkt., na razie więc przewaga popytu ma szansę się utrzymać. Zwyżka zostanie obroniona, jeśli dane w USA nie okażą się drastycznie niższe od oczekiwań. W przypadku wielkości wyższej od prognoz nastąpi umocnienie dolara, co zaowocuje zapewne korektą na rynku ropy i złota. Spadek ceny ropy w połączeniu z oddalającymi widmo recesji danymi o stanie rynku pracy byłby dobrym katalizatorem większego odbicia na Wall Street. Pozostaje zatem czekać, aż reakcja amerykańskich inwestorów wyznaczy ostateczny kierunek dzisiejszych notowań.

Włodzimierz Uniszewski

 


 


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na GPW utrzymuje się niewielki wzrost