Na GPW we wtorek oczekiwane niewielkie wzrosty

opublikowano: 09-01-2007, 09:06

Wtorek na warszawskiej giełdzie, po tym jak dzień wcześniej rynek obronił się przed dużymi spadkami indeksów, powinien upłynąć pod znakiem niewielkich wzrostów cen akcji. Pomagać w tym będzie zamknięcie na małych plusach głównych amerykańskich indeksów.

Wtorek na warszawskiej giełdzie, po tym jak dzień wcześniej rynek obronił się przed dużymi spadkami indeksów, powinien upłynąć pod znakiem niewielkich wzrostów cen akcji. Pomagać w tym będzie zamknięcie na małych plusach głównych amerykańskich indeksów. Bez wpływu na ceny akcji pozostanie natomiast wczorajsza rekomendacja komisji finansów publicznych dla Sławomira Skrzypka, oceniają analitycy.

Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się 0,14 proc. spadkiem indeksu dużych spółek, który na zamknięciu miał wartość 3197,61 pkt. Strona popytowa może jednak zaliczyć ten dzień do udanych, bowiem WIG20 rozpoczął go od zniżki o 0,9 proc., a później ten spadek powiększył się do prawie 1,8 proc.

To, że wczoraj WIG20 spadł tylko 0,14 proc., jest w głównej mierze zasługą KGHM-u. Akcje tej spółki, odreagowując ostatni miesiąc spadków, wzrosły z poziomu 79,95 zł (-0,12 proc.) na otwarciu do 84 zł (+4,93 proc.) na zamknięciu. Bezpośrednim powodem rosnącego popytu na KGHM, był zwrot na rynku miedzi.

Ceny tego surowca, po porannym spadku o 3 proc. do 11 miesięczne minimum, zawróciły i w czasie, gdy kończyła się wczorajsza sesja na GPW, zyskiwały 1,1 proc. Ostatecznie miedź spadła o 0,6 proc., ale to dziś nie będzie miało większego przełożenia na kurs KGHM. Inwestorzy będą bowiem wierzyć, że wczorajszy zwrot miedzi, może być początkiem silnego odreagowania, po tym jak surowiec ten stracił 24 proc. w ostatnich 5 tygodniach.

Bez wpływu na polskiej spółki paliwowe pozostanie też wczorajsza nieudana próba zwyżki cen ropy, która dziś jest o 2 dolary (3,5 proc.) tańsza, niż wczoraj gdy kończyły się notowania w Warszawie. Inwestorzy mogą liczyć na odbicie i nie będą pozbywali się akcji PKN, MOL czy Lotosu.

Wczoraj wzrosły akcje 119 spółek, 141 spadły, a 25 pozostały bez zmian. Najwięcej zarobili akcjonariusze HTL Strefa (+14,99 proc.), najwięcej stracili natomiast akcjonariusze Elektromontaż-Warszawa (-10,45 proc.).

W poniedziałek najaktywniej handlowano akcjami KGHM (84 zł; +4,93 proc.), PKN Orlen (47,55 zł; -0,94 proc.) i Telekomunikacji Polskiej (23,82 zł; +2,41 poc.).

(XTB/ISB)


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na GPW we wtorek oczekiwane niewielkie wzrosty