Na GPW zadebiutują nowe akcje

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 25-07-2001, 00:00

Na GPW zadebiutują nowe akcje

Dziś do obrotu giełdowego wprowadzone zostaną nowe walory Mennicy, Optimusa oraz Apatora. Specjaliści nie spodziewają się gwałtownych wahań kursów w związku z debiutem tych akcji.

Wprowadzane do obrotu akcje Mennicy, Optimusa oraz Apatora pochodzą z konwersji obligacji zamiennych lub akcji uprzywilejowanych.

Analitycy raczej nie są skłonni do oceny wpływu tych papierów na kurs spółek. Przyznają jedynie, że nie powinno to mieć wyraźnego znaczenia dla notowań.

Walory po konwersji

Mennica wprowadzi do obrotu 710,12 tys. akcji serii C. Papiery te stanowią 10,8 proc. całkowitej liczby akcji warszawskiej spółki. Nowe walory powstały po konwersji obligacji zamiennych, które skonwertowano po cenie 17,6 zł.

— Mennica nie podała, kto objął emisję papierów dłużnych spółki, trudno więc jednoznacznie oceniać podażowy charakter debiutujących walorów i ich wpływ na kurs akcji emitenta, który pozostaje w długoterminowym trendzie wzrostowym. Warto jednak zwrócić uwagę, że akcje Mennicy niezmiennie cieszą się zainteresowaniem instytucji finansowych — mówi jeden z analityków giełdowych.

Ostatnio OFE Nationale-Nederlanden poinformował o przekroczeniu progu 5 proc. kapitału spółki. Walory skupuje również jeden z głównych udziałowców Multico, posiadający około 20 proc. akcji.

Papiery założycieli

Płynność walorów Optimusa zwiększy się o 87,2 tys. akcji serii F, co stanowi około 0,6 proc. dotychczasowej liczby akcji dopuszczonych do obrotu. Walory te powstały po konwersji akcji imiennych uprzywilejowanych, które wcześniej wchodziły w skład serii A. Na czerwcowym WZA spółki, jeden z akcjonariuszy złożył wniosek o zmianę praw z tych akcji. Pierwotnie walory serii A należały do założycieli nowosądeckiej spółki.

Z kolei liczba dopuszczonych do obrotu akcji Apatora zwiększy się o 27,26 tys. walorów, które stanowią około 1 proc. kapitału zakładowego spółki. Powyższe akcje na okaziciela powstały z zamiany akcji imiennych serii A, uprzywilejowanych co do głosu na początku lipca bieżącego roku. Walory te znajdują się w posiadaniu założycieli spółki.

— Apator w ostatnim czasie sukcesywnie skupuje swoje walory w celu umorzenia. Niewykluczone, że motywem dopuszczenia tych akcji do obrotu jest ich zbycie na rzecz spółki — zauważa jeden z analityków.

Toruńska firma docelowo przeprowadzi buy back do kwoty 4 mln zł. Liczba walorów przewidziana do umorzenia sięga 11 proc. całkowitej liczby walorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na GPW zadebiutują nowe akcje