Na GPW znów brakowało chętnych do obrotu akcjami

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 06-06-2002, 00:00

W trakcie wczorajszych notowań ponownie nie doszło do radykalnej zmiany sytuacji rynkowej. Jednak gracze nie mogli narzekać na całkowity marazm, który chcąc nie chcąc przez ostatnie miesiące musieli tolerować. Ciekawie działo się za sprawą spółek telekomunikacyjnych i kojarzonych z tym sektorem. Powody do zadowolenia mają również posiadacze walorów PKN Orlen. Kurs koncernu zmienił dotychczasowy trend na wzrostowy.

Mimo że pierwsze minuty sesji indeks największych spółek WIG 20 spędził w strefie wartości dodatnich, słaba postawa Pekao i Telekomunikacji Polskiej zepchnęła jego wartość na południową stronę. Wskaźnik pozostawał przez większą część handlu w okolicach wtorkowego zamknięcia przede wszystkim za sprawą rafineryjnych akcji PKN. Kurs płockiego koncernu zdołał przebić poziom 20 zł, co sygnalizuje zmianę dotychczasowego trendu na akcjach PKN na wzrostowy. Płocka spółka koncentruje na sobie uwagę inwestorów w związku ze zbliżającym się walnym zgromadzeniem akcjonariuszy. Prognozowane są zmiany w radzie nadzorczej, z którymi rynek wiąże nadzieje na przyspieszenie procesu konsolidacji regionalnych rafinerii.

Jednak dopiero informacje agencyjne o zawarciu sojuszu przez niezależnych operatorów telekomunikacyjnych rozruszały inwestorów. Wcześniej ich aktywność mierzona wartością obrotów była opłakana. Netia Telekom, spółka zależna giełdowej Netii, Telefonia Dialog oraz Elektrim Telekomunikacja podpisały ramowe porozumienie o współpracy. Sojusz ma obejmować wykorzystanie posiadanej infrastruktury, rozwój usług telekomunikacyjnych i poprawę regulacji rynku telekomunikacyjnego. Jako pierwsze wzrostami zareagowały akcje Netii oraz Elektrimu.

Tymczasem wycena KGHM zaczęła rosnąć po publikacji wiadomości o podpisaniu przez Telefonię Dialog listu intencyjnego z potencjalnymi inwestorami finansowymi. Mimo że miedziowe akcje zyskały ostatecznie 2,55 proc., gracze mogą czuć się rozczarowani relatywnie spokojną reakcją rynku na pozyskanie przez lubiński kombinat partnerów do inwestycji w Dialog. Zdaniem analityków, dotychczasowe ryzyko związane z pełną kontrolą nad Telefonią było głównym czynnikiem ograniczającym potencjał wzrostu kursu. Wśród mniejszych spółek prym nadal wiedzie Optimus. Po zmianie prezesa, inwestorzy dyskontują oczekiwaną poprawę kondycji spółki.

Końcówka sesji zdecydowanie należała do byków, którym dodatkowo pomogło nadspodziewanie dobre otwarcie giełd w USA. Gracze na Wall Street powrócili do gry po opublikowaniu bardzo dobrych danych o poziomie aktywności w sektorze usług.

Rzutem na taśmę WIG 20 zyskał 0,15 proc. Obserwatorzy rynku zauważają, że słaba koniunktura na zachodnich parkietach nie oddziałuje bezpośrednio negatywnie na GPW. Na rodzimym rynku istnieją jednak obawy o dalszy rozwój wydarzeń w Europie i za oceanem, co skutecznie studzi entuzjazm inwestorów nad Wisłą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu