Na GPW znów rządzi popyt, WIG20 powyżej 1400 pkt.

11-08-2003, 10:54

Warszawska giełda znów notuje przewagę wzrostów. Po piątkowej, płytkiej korekcie, inicjatywę znów mają kupujący. Drożeją akcje przecenionych w piątek blue chipów. Rośnie wyraźnie cena Pekao i PKN Orlen. W górę poszedł kurs TP SA. Rekordowo drożeją papiery Netii. Poprawie nastrojów na warszawskim parkiecie sprzyjają wzrosty na największych europejskich rynkach.

GPW zaczęła sesję od niewielkiego wzrostu. WIG20 zyskał na otwarciu 0,4 proc. Popyt dość szybko zaczął rosnąć, dzięki czemu indeks blue chipów oddalił się od psychologicznej bariery 1400 pkt. Na razie jego zdobycz punktowa jest dość niewielka. W piątek w pierwszych minutach sesji WIG20 poszybował krótko po otwarciu do 1420 pkt. co uruchomiło podaż.

Inwestorzy kupują przecenione w piątek blue chipy. Popytem cieszą się akcje Pekao, które na zamknięciu ostatniej sesji taniały o 2,4 proc. mimo dobrych wyników kwartalnych przedstawionych tego samego dnia. Drożeją także akcje PKN Orlen, które w piątek umiarkowanie staniały.

Popytem cieszą się akcje spółek telekomunikacyjnych. Wyraźnie rośnie kurs TP SA. Rekordowym zainteresowaniem cieszą się papiery Netii. Ich cena rośnie o ponad 6 proc. Handel nimi ma największy udział w obrotach rynku. W ubiegłym tygodniu podobnie aktywny handel akcjami spółki wynikał z transakcji przeprowadzonych przez J.P Morgan i wiązał się z przetasowaniami w akcjonariacie telekomu. Możliwe, że gwałtowny wzrost zainteresowania papierami spółki wiąże się z oczekiwaniem na jej wyniki kwartalne. Poznamy je jutro.

O kilkanaście procent drożeją akcje Próchnika. Popyt na jego papiery wywołało opowiedzenie się przez akcjonariuszy za dalszym istnieniem spółki i wprowadzenie do jej rady nadzorczej trzech przedstawicieli funduszy PZU.

Po stronie spadków znalazł się Mostostal Export. Inwestorzy realizują zyski na akcjach spółki. W ubiegłym tygodniu mocno drożały w związku z dobrymi wynikami kwartalnymi oraz zapowiedziami prezesa Skipietrowa ekspansji na rynkach wschodnich.

Umiarkowanie, przy niskich obrotach, spada kurs Softbanku. Spółka przedstawiła przed poniedziałkową sesją wyniki kwartalne. Jej skonsolidowana strata spada o 89 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na GPW znów rządzi popyt, WIG20 powyżej 1400 pkt.