Na horyzoncie dotacje dla małych firm

opublikowano: 19-02-2018, 22:00

Fundusze UE Firmom, które mają innowacyjny pomysł, biznesplan i strategię komercjalizacji produktu, będzie łatwiej powalczyć o granty z KE

Coraz więcej małych i średnich graczy znad Wisły zdobywa fundusze unijne z „Instrumentu dla MSP” (SME Instrument), który jest częścią programu Horyzont 2020. Finansuje on przełomowe badania i nowatorskie rozwiązania realizowane w Unii Europejskiej (UE). Granty z programu dostały m.in. mikrosonda optyczna do szybkiego diagnozowania nowotworów piersi, przełomowa technologia radia cyfrowego, urządzenie do wykrywania bezdechu sennego, innowacyjny pojazd z napędem ręcznym i rewolucyjny system mikropłatności.

JEDYNA MOŻLIWOŚĆ: Michał Gzyl, prezes Zafiro Solutions, podkreśla, że Horyzont 2020 wspiera bardzo nowatorskie i ryzykowne rozwiązania. „Instrument dla MSP” to dla wielu projektów o wysokim poziomie nowatorstwa jedyna szansa na zdobycie dofinansowania.
Zobacz więcej

JEDYNA MOŻLIWOŚĆ: Michał Gzyl, prezes Zafiro Solutions, podkreśla, że Horyzont 2020 wspiera bardzo nowatorskie i ryzykowne rozwiązania. „Instrument dla MSP” to dla wielu projektów o wysokim poziomie nowatorstwa jedyna szansa na zdobycie dofinansowania. FOT. TOMASZ GOTFRYD

— Dotacje w ramach Instrumentu dla MSP są już dobrze znane polskim firmom. Tylko w ubiegłym roku przedsiębiorcy złożyli w sumie 375 wniosków — mówi Michał Gzyl, dyrektor firmy doradczej Zafiro Solutions, która pomaga przedsiębiorcom w zdobywaniu pieniędzy z programu Horyzont 2020. Strumień unijnego dofinansowania płynący do firm ze wspomnianego programu jest ważny także z innego powodu — uwiarygodnia ich projekty w oczach inwestorów. Warto podkreślić, że granty finansują innowacje będące na poziomie co najmniej europejskim.

— Są to przedsięwzięcia zmieniające naszą rzeczywistość. Kreują nowe rynki, wprowadzają zmianę w życiu przeciętnego obywatela Unii, a także tworzą wartość dodaną dla europejskiej gospodarki — podkreśla Michał Gzyl.

Finansowane w ten sposób przez Komisję Europejską (KE) innowacje mają przynieść radykalną zmianę w określonych dziedzinach. Horyzont 2020 — jak zauważa dyrektor Zafiro Solutions — wspiera bardzo nowatorskie i ryzykowne rozwiązania. To taki poziom nowatorstwa, że — gdyby nie wiele przedsięwzięć nie miałoby szansy na inny rodzaj dofinansowania. W tym roku KE przeznaczyła na Instrument dla MSP prawie pół miliarda EUR. Z każdym rokiem Bruksela wykłada na ten cel coraz więcej pieniędzy.

Będzie łatwiej

KE poluzowała ostatnio kryteria Instrumentu dla MSP. Jeszcze do końca ubiegłego roku przydzielała budżet na określone obszary tematyczne, w tym m.in. na projekty z branży ICT, nanotechnologii, transportu, środowiska, energii i gospodarki morskiej. Od tego roku nie wskazuje już konkretnych sektorów.

— Wszystkie przedsięwzięcia są wrzucane do jednego worka, ale wciąż są oceniane przez ekspertów branżowych. Nie ma też preferencji dla przedsiębiorców działających w danym sektorze. Liczą się projekty wprowadzające istotne zmiany w danej dziedzinie — podkreśla Michał Gzyl.

Wśród ubiegłorocznych beneficjentów programu są m.in. twórcy innowacji w branży medycznej, nowoczesnych technologii finansowych i cyfrowych. KE wprowadziła również zmiany w procedurze oceny wniosków. W dotychczasowych konkursach czterech niezależnych recenzentów analizowało wspomniany dokument według kryteriów ustalonych przez komisję. Na tej podstawie eksperci sporządzali listę rankingową. Projekty były wybierane do dofinansowania do momentu wyczerpania się budżetu konkursu.

— Teraz ocena czterech niezależnych recenzentów nie jest już decydująca. To tylko pierwszy etap weryfikacji wniosku, na podstawie którego jest tworzona lista rankingowa, na której znajduje się blisko 120 przedsiębiorców. Są oni zapraszani do Brukseli, gdzie prezentują swoje projekty. Liczba przedsięwzięć jest dwa razy większa niż możliwości budżetowe konkursu. Chodzi o wybranie jak najlepszych projektów — tłumaczy Michał Gzyl.

Na jakie jeszcze ułatwienia mogą liczyć przedstawiciele biznesu? M.in. na bardziej przejrzyste wzory wniosków, które trzeba wypełnić. Dyrektor Zafiro Solutions zauważa, że projekty biorące udział w konkursie najczęściej odpadają na kryteriach związanych z komercyjnym potencjałem produktu.

— Przedsiębiorca powinien mieć nie tylko bardzo innowacyjny pomysł, ale również biznesplan i strategię dotyczącą komercjalizacji produktu — mówi Michał Gzyl.

Pierwsza i druga faza

W tym roku pojedyncza firma — w ramach tzw. fazy pierwszej Instrumentu dla MSP — może zdobyć grant w wysokości 50 tys. EUR na sfinansowanie studium wykonalności dla nowych, przełomowych produktów. Przedsiębiorcy mogli starać się o takie wsparcie do 8 lutego. Kolejne tury składania wniosków będą zamykane 3 maja, 5 września i 7 listopada.

— Dotacje pomogą innowatorom stworzyć profesjonalny biznesplan, który odpowie na pytanie, czy rozwiązanie jest konkurencyjne i czy jest duże zapotrzebowanierynku na dany produkt. Ponadto w ramach projektu można sprawdzić, czy na rynku nie ma podobnych rozwiązań, które chroni patent, i zbadać możliwości ochrony patentowej stworzonego przez przedsiębiorcę wynalazku. Co ważne, realizacja przedsięwzięcia nie może trwać dłużej niż sześć miesięcy — wyjaśnia Michał Gzyl.

Jeżeli przedsiębiorca udowodni, że projekt ma potencjał biznesowy, to w ramach tzw. drugiej fazy może zdobyć grant na rozwój produktu od etapu prototypu i przetestowanie go na pilotażowej grupie użytkowników. Pojedyncza firma może dostać aż 2,5 mln EUR. Wnioski o dotacje można składać do 14 marca. Kolejne graniczne terminy ubiegania się o grant to 23 maja i 10 października. Rywalizacja w tym konkursie jest ogromna. W 2017 r. przedsiębiorcy złożyli prawie 6,4 tys. wniosków, z czego KE przyznała dofinansowanie tylko 249 projektom, w tym pięciu z Polski.

Z grantem szybciej

Beneficjentem dotacji z Instrumentu dla MSP jest m.in. lubelska spółka SDS Optic, która opracowuje mikrosondę wykorzystywaną w diagnostyce nowotworów piersi. Firma pozyskała z KE wsparcie w wysokości 4 mln EUR. Wcześniej dotacje na rozwój projektu dostała również z programu Strategmed pilotowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (ok. 10,4 mln zł). Pod koniec ubiegłego roku w spółkę zainwestował krakowski fundusz VC InnoVenture. Zastrzyk kapitału w wysokości 3 mln zł firma przeznaczyła na budowę centrum B+R w Lublinie.

— Konkurencja w konkursie SME Instrument była bardzo duża. Dodatkowo rynek medyczny w Unii Europejskiej rozwija się bardzo prężnie. Działa na nim wiele firm pracujących nad ciekawymi innowacjami. Grant przeznaczymy m.in. na dopasowanie naszej technologii do potrzeb użytkowników, prace rozwojowe, badania kliniczne i testowanie mikrosondy diagnostycznej — mówi Mateusz Sagan, menedżer do zadań specjalnych w SDS Optic.

Innym zdobywcą wsparcia jest działająca w branży fintech spółka Billon. Firma opracowała technologię pozwalającą na realizację natychmiastowych transakcji bez pośredników. Pieniądze są „zapisane” w aplikacji mobilnej i mogą być przesyłane między jej użytkownikami na całym świecie. Grant w wysokości blisko 2 mln EUR przeznaczy na dostosowanie rozwiązania do wypłat nagród motywacyjnych dla firm i wprowadzenie na rynek platformy płatności e-commerce.

— O skali trudności programu świadczy fakt, że Billon jest jedną z dwóch firm polskich i 64 europejskich, które otrzymały dotację na 1514 zgłoszonych projektów. Mieliśmy wszystko, co było potrzebne do wygranej: prawdziwie innowacyjny projekt zmieniający zasady gry, jasny plan rozwoju i silny zespół. Cele, które sobie postawiliśmy, byłyby możliwe do osiągnięcia nawet bez tej dotacji. Natomiast grant pozwoli nam to zrobić szybciej — mówi Robert Kałuża, współzałożyciel Billonu. Podkreśla również, że największym wyzwaniem dla spółki było przedstawienie scenariusza dotyczącego komercyjnego rozwoju innowacyjnej technologii blockchain.

— Blockchain to słowo bardzo modne, ale istnieje głównie w świecie idei. Inne podobne rozwiązania znajdują się nadal w stadium koncepcyjnym i brakuje przypadków ich wdrożenia na masową skalę. Byliśmy jednak w stanie określić sektory rynku, w których zastosowanie tej technologii już teraz spełnia konkretne potrzeby odbiorców — zaznacza Rober Kałuża.

479 mln EUR Taką kwotę Komisja Europejska przeznaczyła w tym roku na finansowanie firm w ramach Instrumentu dla MSP.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu