Na horyzoncie miliony dla innowatorów

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 30-01-2017, 22:00

Finansowanie: Na mały i średni biznes inwestujący w nowatorskie rozwiązania czekają dotacje z największego unijnego programu wspierającego B+R

Firmy MSP znad Wisły coraz chętniej korzystają z unijnej kasy oferowanej w programie Horyzont 2020, który finansuje innowacje oraz badania realizowane w Unii Europejskiej. Strumień pieniędzy, który do tej pory popłynął stamtąd do polskiego biznesu, wyniósł nieco ponad 22 mln EUR. W ciągu roku przedsiębiorstwa w ramach tego największego unijnego programu mogą korzystać z kilkudziesięciu konkursów.

Polskie firmy najchętniej biorą udział w projektach realizowanych w konsorcjach i dotyczących rozwoju technologii na wczesnym etapie — podkreśla Katarzyna Walczyk- -Matuszyk, wicedyrektor ds. innowacji w KPK PB UE.
Zobacz więcej

B+R ZNAD WISŁY:

Polskie firmy najchętniej biorą udział w projektach realizowanych w konsorcjach i dotyczących rozwoju technologii na wczesnym etapie — podkreśla Katarzyna Walczyk- -Matuszyk, wicedyrektor ds. innowacji w KPK PB UE. Marek Wiśniewski

— Obecnie w projektach Horyzontu 2020 uczestniczy 373 przedsiębiorców z sektora MSP z całej Unii Europejskiej, z czego 43 to polskie firmy. To całkiem niezły wynik. Nasi przedstawiciele biznesu najchętniej biorą udział w projektach badawczo-innowacyjnych, które są realizowane w konsorcjach i dotyczą rozwoju technologii na wczesnym etapie. W tym przypadku mogą liczyć na 100 proc. dofinansowania przedsięwzięcia. Na tego typu inwestycje pozyskali już ponad 11 mln EUR — podkreśla Katarzyna Walczyk-Matuszyk, wicedyrektor ds. innowacji w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE (KPK PB UE).

Dużym zainteresowaniem cieszy się także wsparcie przeznaczone na projekty innowacyjne. Dotychczas z programu Horyzont 2020 polscy przedsiębiorcy otrzymali na nie ponad 8 mln EUR. Ministerstwo Rozwoju zachęca do ubiegania się o ten rodzaj dofinansowania.

— Jako Polska chcemy skuteczniej korzystać z unijnej polityki wspierania innowacji, w tym szczególnie z programu Horyzont 2020 — podkreśla Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

Wachlarz możliwości

W tym roku na przedsiębiorców z sektora MSP, którzy mają nowatorską technologię, produkt lub usługę i planują wdrożyć ją na rynku europejskim lub globalnym, czekają trzy dotacyjne szanse w ramach „Instrumentu dla MSP” (SME Instrument), który jest częścią programu Horyzont 2020. Do 18 stycznia firmy mogły starać się o wsparcie na projekty związane z testowaniem w praktyce planowanego rozwiązania, produktu czy usługi do momentu komercjalizacji. Kolejne tury składania konkursowych wniosków będą zamykane 6 kwietnia, 1 czerwca i 18 października.

Z „Instrumentu MSP” mogą skorzystać także te małe i średnie firmy, które mają na swoim koncie nietuzinkową technologię, produkt lub usługę i chcą ją wprowadzić na zagraniczne rynki. Granty będą mogły przeznaczyć na wydatki związane z oceną potencjału technicznego i komercyjnego projektu. Ma ona uwzględniać m.in. potencjalne ryzyko przedsięwzięcia oraz możliwość znalezienia do niego partnerów. Efektem powinno być powstanie biznesplanu. Projekty, które zajmą najwyższe miejsca na liście rankingowej, w ramach pierwszej fazy wsparcia otrzymają ryczałt w wysokości 50 tys. EUR. Wnioski można składać do 15 lutego. Kolejne graniczne terminy składania wniosków to 3 maja, 6 września i 8 listopada.

— Budżet planowanych na 2017 r. konkursów z Instrumentu dla MSP wyniesie 437,5 mln EUR — podkreśla Katarzyna Walczyk-Matuszyk.

Zyskają naukowcy

Nie lada gratka czeka też na przedsiębiorców, którzy posiadają w swoich firmach działy badawczo-rozwojowe (B+R). Tzw. „Działania Marii Skłodowskiej-Curie” (MSCA), które są częścią programu Horyzont 2020, oferują im wsparcie na zatrudnienie czołowych naukowców z całego świata. Chodzi o osoby pracujące nie tylko na uczelniach, ale także w przemyśle, i prowadzące prace badawcze i rozwojowe.

Dotacje są przeznaczone także dla firm, które mają działy R&D i zatrudniają u siebie naukowców. Ci ostatni mogą wyjechać do instytutu badawczego prestiżowej uczelni lub do firmy, w której znajduje się laboratorium. Co ważne, taki wyjazd musi być związany z konkretnym projektem badawczym, a nie z podnoszeniem kwalifikacji.

— Obecnie trwa konkurs dla konsorcjów naukowo-przemysłowych, w którym pożądanym partnerem nieakademickim jest małe albo średnie przedsiębiorstwo. Działania MSCA-RISE (Marie Skłodowska-Curie Action — Research and Innovation Staff Exchange) wspierają projekty badawcze bazujące na wymianie pracowników między sektorem nauki a szeroko pojętym przemysłem oraz między krajami UE i stowarzyszonymi z programem Horyzont 2020 a pozostałymi państwami — wyjaśnia Katarzyna Walczyk-Matuszyk. O wsparcie można ubiegać się do 5 kwietnia. Budżet naboru wynosi aż 80 mln EUR.

W programie Horyzont 2020 zarezerwowano także pieniądze dla rozwijających się klastrów.

— Ideą konkurs INNO-SUP jest tworzenie przez klastry międzynarodowych konsorcjów oraz usług na rzecz małych i średnich firm, aby umożliwić im rozwój oraz współpracę w danym sektorze — tłumaczy Katarzyna Walczyk-Matuszyk. Konkurs jest podzielony na dwa etapy. Wnioski w ramach pierwszego będzie można składać do 4 kwietnia, a drugiego — do 7 września.

Budżet naboru to w tym przypadku 18,5 mln EUR. Chodzi o projekty,które trwają od 30 do 36 miesięcy. Można dostać na nie od 2,5 mln do 5 mln EUR unijnego dofinansowania. Również projekty związane z efektywnością energetyczną mogą liczyć na granty.

— To nie są przedsięwzięcia badawcze. Chodzi o tworzenie dobrych praktyk w obszarze efektywności energetycznej, upowszechnianie wiedzy na ten temat, tworzenie założeń legislacyjnych czy nowych inicjatyw międzynarodowych. Wnioski w konkursie CSA można składać do 7 czerwca. Wszyscy partnerzy w tego typu projektach otrzymują finansowanie w wysokości 100 proc. kosztów przedsięwzięcia — podkreśla Katarzyna Walczyk- -Matuszyk.

Pomysł to za mało

Beneficjentem dotacji z „Instrumentu dla MSP” jest m.in. Solace, spółka z branży budowlanej. Otrzymała ją na projekt domu, który ma przynosić jego właścicielowi dochód — zamiast być dla niego kosztem.

— Dom w zależności od rynku spłaca sie sam, nawet w 10 lat, ze sprzedaży prądu powstałego z odnawialnych źródeł. Kierujemy ten produkt do osób, które są obciążone kosztami zamieszkania i dzięki domowi Solace będą mogły wyjść z pułapki biedy — mówi Piotr Pokorski, członek zarządu firmy Solace. Podkreśla, że grant, który zdobyła jego firma, dostał najwyższą w historii tego wsparcia liczbę punktów, jeśli chodzi o polskie projekty. Był to także drugi najlepiej oceniony wniosek w całej Unii Europejskiej. Komisja Europejska doceniła również projekt spółki Synektik, producenta radiofarmaceutyków.

— Jego istotą jest opracowanie nowego, unikatowego w skali światowej produktu, który pomoże w ocenie perfuzji mięśnia sercowego i diagnostyce choroby wieńcowej. Dzięki jego zastosowaniu w praktyce klinicznej będzie można wcześnie diagnozować u pacjentów zagrożenie zawałem serca. Pozyskanie tej dotacji było ważnym kamieniem milowym w rozwoju spółki — podkreśla Joanna Towpik z Synektika. Zwraca uwagę, że droga do pozyskania grantu była długa i wymagała zaangażowania wielu osób.

— Proces ubiegania się o wsparcie pokazał, jak trudno jest konkurować o takie finansowanie na poziomie europejskim — nawet jeśli ma się świetny pomysł — konkluduje Joanna Towpik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Na horyzoncie miliony dla innowatorów