Na ile przedsiębiorstwa wyceniają dyrektorów

DCZ
02-05-2008, 00:00

Średnia płaca dyrektora w Polsce wyniosła w lipcu ub.r. 16 tys. zł brutto. W tym roku znowu będą podwyżki, choć mniejsze.

Średnia płaca dyrektora w Polsce wyniosła w lipcu ub.r. 16 tys. zł brutto. W tym roku znowu będą podwyżki, choć mniejsze.

Zarobki dyrektorów są bardzo zróżnicowane — zależą od działu, którym kierują, i od rodzaju firmy — wynika z badań Advisory Group TEST Human Resources. Najlepiej są wynagradzani dyrektorzy sprzedaży i marketingu.

— Działy te należą do firmowych „centrów zysków”. Ich szefowie mają duży wpływ na przychód firmy. A z dużą odpowiedzialnością za wynik wiążą się najwyższe płace —argumentuje Bartosz Adamczyk, product manager w dziale analiz i raportów płacowych Advisory Group TEST Human Resources.

Najlepiej w produkcji

Płace dyrektorów różnią się także zależnie od sektora, w którym pracują. Najwięcej zarabiają szefowie działów w sektorze produkcji — nawet o 30 proc. więcej niż ich koledzy w innych sektorach.

— Firmy o profilu produkcyjnym mają zwykle rozległą strukturę. Często szefowie ich działów mają szerszy zakres działań i odpowiedzialności niż w innych firmach — wyjaśnia Bartosz Adamczyk.

No i nie ma to, jak być szefem w firmie w stolicy. Warszawscy dyrektorzy zarabiają średnio o 35 proc. więcej niż w innych regionach kraju.

O ile więcej

Będą w tym roku podwyżki. Także dla szefów. Przy czym, według badania, procentowo większy będzie wzrost uposażenia dyrektorów w firmach polskich — o 8,7 proc., gdy dla szefów działów w firmach zagranicznych — 6,5 proc.

— Trzeba pamiętać, że w firmach z kapitałem zagranicznym dyrektorzy zarabiają więcej niż w polskich. Całkowita średnia miesięczna płaca dyrektora w polskim przedsiębiorstwie wynosi 9985 zł, a w firmie zagranicznej 17 621 zł. Dyrektor produkcji w firmie zagranicznej ma uposażenie wyższe od kolegi w przedsiębiorstwie polskim o 42 proc., finansowy o 59 proc., a szef sprzedaży aż o 91 proc. — informuje Bartosz Adamczyk.

Największych podwyżek mogą się spodziewać w tym roku dyrektorzy w firmach produkcyjnych (średnio o 7,6 proc.), usługowych (prawie o 6,4 proc.) i handlowych (o 5,2 proc.).

Powody osobiste

Osoby piastujące funkcje dyrektorskie są również wynagradzane pozapłacowo. Najczęstsze bonusy to telefon komórkowy, służbowy samochód (również do celów prywatnych), laptop, wydatki reprezentacyjne, dopłaty do sportu i rekreacji oraz dodatkowa opieka medyczna.

Jak wynika z przeprowadzonej przez Advisory Group TEST Human Resources analizy fluktuacji, nie wynagrodzenie najbardziej motywuje dyrektorów. Wśród powodów zmiany pracy najczęściej wymieniają: brak satysfakcji i powody osobiste.

Miesięczne zarobki dyrektora

Stanowisko Płaca*

Dyrektor zakładu 24 526

Dyrektor sprzedaży 29 699

Dyrektor marketingu 25 062

Dyrektor finansowy 18 281

Dyrektor ds. produkcji 24 805

Dyrektor ds. rozwoju 11 286

Dyrektor administracyjny 20 603

Dyrektor ds. logistyki 20 418

Dyrektor działu informatyki 19 287

Dyrektor personalny 13 802

*Średnia płaca całkowita brutto w zł

Źródło: raport płacowy, Advisory Group TEST Human Resources

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Na ile przedsiębiorstwa wyceniają dyrektorów