Na inflację - elastyczny rynek pracy i ulgi podatkowe

IAR
opublikowano: 09-04-2008, 09:53

W Polsce w 2009 r. możliwa jest nawet ponad 7-proc. inflacja. Tak wynika z prognoz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, do których dotarła "Rzeczpospolita".

Jak podaje dziennik, konieczne są działania ze strony zarówno NBP, jak i rządu w celu przeciwdziałania dalszemu wzrostowi inflacji.

Zdaniem ekspertów z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, w przyszłym roku inflacja może skoczyć do 6-7 proc., a okresowo może wahać się w okolicach 4,2-8,4 proc. Przeświadczenie analityków opiera się jednak, zdaniem gazety, na specyficznych założeniach - m.in. na niższych niż obecnie stopach procentowych, niezmienionym kursie walut od III kwartału 2007 i braku większej poprawy aktywności zawodowej Polaków. Tymczasem polscy ekonomiści są zgodni - tak gwałtowny skok inflacji nam nie grozi.

Bank centralny i rząd rozpoczęły działania, które tę sytuację zmieniają - informuje "Rzeczpospolita". RPP podniosła stopy procentowe i zapowiada dalsze zaciskanie polityki fiskalnej, a rząd przygotował program 50+, który ma ułatwić powrót na rynek pracy młodym emerytom i rencistom, oraz system zachęt dla polskich emigrantów pracujących obecnie poza granicami Polski. Dzięki temu w kasie państwa pozostanie - lub dodatkowo wpłynie - 20-30 mld zł, a presja na ciągłe podnoszenie płac osłabnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na inflację - elastyczny rynek pracy i ulgi podatkowe