Na koncie uciułasz 2 proc.

Monika Dekrwicz Bankier.pl
opublikowano: 12-03-2017, 22:00

Kilkanaście banków oferuje co najmniej 2 proc. na koncie oszczędnościowym. Większość stawia jednak warunki.

Konto oszczędnościowe jest produktem skierowanym do klientów, którzy chcą mieć ciągły dostęp do pieniędzy.

Produkt ten pozwala na dokonywanie wpłat oraz wypłat bez utraty naliczonych odsetek, co w przypadku większości lokat jest niemożliwe. Trudno jednak mówić o pełnej swobodzie, jeśli klient musi pamiętać o konieczności realizacji dodatkowych warunków. Banki posiadają w swojej ofercie również usługi, które nie wymagają podpisywania kolejnych umów oraz pilnowania terminów.

Stawki na nich będą jednak znacząco niższe niż w przypadku rachunków z tak zwaną gwiazdką. Najwięcej za zdeponowanie pieniędzy, nie oczekując niczego w zamian, zapłaci Toyota Bank. Na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym stawka wynosi 2,23 proc. w skali roku. Bank pobiera za prowadzenie konta miesięczną opłatę (30 zł), jednak można jej uniknąć, jeśli w danym miesiącu nie wypłacimy pieniędzy z rachunku. Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje rachunek EKOprofit od BOŚ Banku.

Oprocentowanie w wysokości 1,65 proc. w skali roku zostanie zaproponowane klientom, którzy nie posiadają konta osobistego lub nie zrealizują warunków uprawniających do otrzymania promocyjnej stawki. Trochę niższa stawka obowiązuje na Koncie BGŻOptima (BGŻOptima) oraz Lion’s Excellence (Lion’s Bank). 1,50 proc. w skali roku to oprocentowanie standardowe w obu bankach.

Skórka za wyprawkę

Konto Oszczędnościowe w Orange Finanse jest obecnie najwyżej oprocentowaną propozycją na rynku dla kwoty 10 tys. zł. Klient, który zrealizuje postawione przez bank warunki, otrzyma stawkę 3,50 proc. w skali roku. Ich lista nie należy do najkrótszych. Aby zgromadzony na koncie wkład został objęty promocyjnym oprocentowaniem, należy być klientem operatora telekomunikacyjnego Orange oraz założyć konto osobiste w Orange Finanse. Niezbędne będzie także korzystanie z karty debetowej wydawanej do konta.

Podniesiona stawka dotyczy maksymalnie 10 tys. zł i obowiązuje przez pół roku. Kolejne miejsce w zestawieniu zajmuje Konto Oszczędnościowe EKOprofit od BOŚ Banku. Na jego wyborze najwięcej zyskają klienci, którzy są beneficjentami świadczenia z programu „Rodzina 500 Plus”. To właśnie im zostanie zaproponowana najwyższa stawka w wysokości 3 proc. w skali roku, jednak tylko w przypadku, kiedy posiadacz konta zrealizuje wszystkie warunki regulaminu oferty.

BOŚ Bank zobowiązuje klienta do założenia konta osobistego, na które będzie wpływać świadczenie, wpłacania co miesiąc na rachunek oszczędnościowy kwoty nie mniejszej niż 500 zł oraz korzystania z „debetówki”. Jest jeszcze jeden haczyk — klient nie może w danym kwartale naruszyć kapitału na koncie oszczędnościowym. Bank przygotował także ofertę dla tych, którzy nie otrzymują świadczenia. 2,75 proc. w skali roku to stawka, którą można zyskać, spełniając podobne warunki.

Różnicę stanowi źródło oraz wysokość wpływu na ROR. Korzystniejsze oprocentowanie dotyczy wkładu nieprzekraczającego 50 tys. zł. Trzecia lokata w rankingu to db Konto Oszczędnościowe Plus w Deutsche Banku. Oferta może wydać się interesująca dla tych klientów, którzy nie chcą podpisywać dodatkowych umów przy okazji otwierania konta. Podstawowym i jedynym warunkiem otrzymania stawki 2,55 proc. w skali roku jest posiadaniestatusu nowego klienta lub ulokowanie nowych pieniędzy. Oprocentowanie obowiązuje przez 4 miesiące i dotyczy oszczędności wynoszących nie więcej niż 100 tys. zł.

Status quo

Marcowe zestawienie najlepszych kont oszczędnościowych nie różni się znacznie od poprzedniego rankingu. Na ingerencję w wysokość stawek zdecydowały się tylko dwa banki. Decyzje obu z nich miały wpływ na kolejność w zestawieniu z dodatkowymi warunkami. Getin Bank ruszył 10 marca z kolejną edycją Konta Oszczędnościowego „Na dobry początek”.

Tym razem warunki są korzystniejsze niż ostatnio. Nowi klienci, którzy założą razem z rachunkiem oszczędnościowym konto osobiste, otrzymają stawkę 2,50 proc. w skali roku, która obowiązywać będzie przez 122 dni. Poprzednio było to 2,20 proc. w skali roku, co nie pozwalało na znalezienie się w zestawieniu.

Bank podniósł również stawki dla nowych klientów, którzy pozostaną przy samym koncie oszczędnościowym (z 2 proc. na 2,10 proc.) oraz dla obecnych posiadaczy kont osobistych, którzy nie korzystali do tej pory z oferty kont oszczędnościowych (z 2 proc. na 2,20 proc.). Natomiast Idea Bank obniżył stawki na kontach oszczędnościowych. Nie uniknęło tego również Konto Zyskowne, które jeszcze miesiąc temu zajmowało trzecie miejsce w zestawieniu. Do 27 lutego można było je otworzyć na 2,80 proc. w skali roku. Obecnie oprocentowanie wynosi 2,20 proc. w skali roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Dekrwicz Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu