Na koniec dnia spokój na rynku walutowym

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 08-12-2006, 17:13

Po porannym osłabieniu złotego, końcówka dnia przyniosła uspokojenie wśród inwestorów. Złoty podążał za zmianami euro/dolara, sytuacja na rynku długu się ustabilizowała.

Po porannym osłabieniu złotego, końcówka dnia przyniosła uspokojenie wśród inwestorów. Złoty podążał za zmianami euro/dolara, sytuacja na rynku długu się ustabilizowała.

Około godziny 16.10 za euro płacono 3,8320 zł w porównaniu do 3,8330 rano i 3,81 zł na zamknięciu w czwartek. Dolar kosztował 2,8690 wobec 2,8850 zł rano i względem 2,8640 zł.

W piątek rano inwestorzy nerwowo zareagowali na informacje z czwartkowego wieczoru, kiedy to podano informację o dymisji wicepremier Zyty Gilowskiej. Choć informacja ta została zdementowana, to jednak napięcie w koalicji stało się faktem: premier Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Andrzejem Lepperem, a z powodu tego spotkania opóźnił swój wyjazd do Wilna.

"Rano widać było osłabienie złotego do euro, co było prawdopodobnie spowodowane napiętą sytuacją polityczną: plotkami o dymisji Zyty Gilowskiej, czy możliwością przeprowadzenia wcześniejszych wyborów" - powiedział dealer Raiffeisen Banku Rafał Uss.

"Przez pozostałą część dnia złoty pozostawał pod wpływem euro/dolara, który w piątek ulegał dość dużych wahaniom, przekraczającym 1 centa" - powiedział Uss.

W piątek podano, że w listopadzie liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA wzrosła o 132 tys., podczas gdy w październiku wzrosła po korekcie o 79 tys.

"Dane okazały się nie na tyle dobre, by wzmocnić dolara, dodatkowo amerykańską walutę osłabiały dane o indeksie Michigan" - powiedział dealer.

Wstępny indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, spadł w grudniu do 90,2 pkt. z 92,1 pkt. na koniec listopada. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 92 pkt.

Na rynku długu nieznaczne pogorszenie nastrojów było wynikiem zamieszania politycznego.

"Rano rynek osłabił się pod wpływem polityki, ale nie trwało to długo, bo wśród sprzedających byli głównie inwestorzy krajowi, zagranica pozostawała nieaktywna i z czasem sytuacja się uspokoiła" - powiedział dealer z Societe Generale Andrzej Skraba.

Jego zdaniem przyszły tydzień przyniesie stabilizację na rynku obligacji.

"Zaczyna się już okres przedświąteczny, dlatego spodziewamy się mniejszych obrotów. W przyszłym tygodniu mamy aukcję zamiany i w związku z tym możliwa jest nieznaczna obniżka cen" - powiedział Skraba.

Około godz. 16.25 dochodowość obligacji dwuletnich wynosiła 4,57 proc. wobec 4,61 proc. rano i w porównaniu do 4,59 proc. na zamknięciu w czwartek. Rentowność papierów pięcioletnich wynosiła 4,89 proc. vs 4,91 proc. rano i w stosunku do 4,87 proc., natomiast papierów dziesięcioletnich ukształtowała się na poziomie 5,07 proc. vs 5,11 proc. oraz w porównaniu do 5,06 proc.(PAP)

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane