Na koniec kwietnia oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 144 mld EUR

  • PAP
opublikowano: 06-05-2022, 14:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Na koniec kwietnia 2022 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 144 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 152,2 mld dolarów – podał Narodowy Bank Polski w piątkowym komunikacie.

fot. Alessia Pierdomenico/Bloomberg

Z opublikowanych w piątek przez NBP danych o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych Polski wynika, że na koniec kwietnia 2022 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 144,0 mld euro i był wyższy o 2 mld euro niż na koniec marca 2022 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zmniejszył się o 5,9 mld dolarów i osiągnął poziom 152,2 mld dolarów.

„Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (ponad 75 proc.) inwestowana jest w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe” – podano w komunikacie NBP.

Dodano w nim, że pozostała kwota utrzymywana jest w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane