Na koniec X oficjalne aktywa rezerwowe Polski wyniosły 144,1 mld EUR

  • PAP
opublikowano: 05-11-2021, 14:57

Na koniec października 2021 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 144,1 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 167,8 mld dolarów – poinformował NBP w piątkowym komunikacie.

fot. Alessia Pierdomenico/Bloomberg

Narodowy Bank Polski opublikował 5 listopada dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec października 2021 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 144,1 mld euro i był wyższy o 0,1 mld euro niż na koniec września 2021 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 0,8 mld dolarów i osiągnął poziom 167,8 mld dolarów.

„Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (ponad 75 proc.) inwestowana jest w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota utrzymywana jest w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym” – poinformował bank centralny w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane