Na kontach nie tną tak jak na lokatach

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz
opublikowano: 07-09-2016, 22:00

Najlepsze konto oszczędnościowe we wrześniu wciąż ma stawkę 3,50 proc. w skali roku. Jest to jednak oferta dla wybranych

Rada Polityki Pieniężnej we wrześniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym, historycznie niskim poziomie. Banki, które muszą radzić sobie w takim otoczeniu, nie są skłonne zbyt wiele płacić za depozyty klientów. W przypadku lokat nawet dotychczasowi liderzy rankingów decydują się na kolejne obniżki oprocentowania. Stawki oferowane na kontach oszczędnościowych pozostają natomiast w miarę stałe, a najwyższe wynoszą około 3 proc. w skali roku. Są to jednak oferty promocyjne, w przypadku których wyższe oprocentowanie obowiązuje tylko przez kilka pierwszych miesięcy, a skorzystanie z nich obwarowane jest dodatkowymi kryteriami.

Zobacz więcej

publicdomainpictures.net

Orange Finanse — lider wrześniowego rankingu kont oszczędnościowych Bankier.pl — przedłużył wcześniejszą promocję rachunku. Kierowana jest ona do klientów Orange posiadających abonamentowe usługi mobilne. Aby uzyskać 3,5 proc. na rachunku oszczędnościowym, które będzie obowiązywać przez 6 miesięcy, będą musieli założyć tradycyjny ROR w Orange Finanse i aktywnie korzystać z wydanej do niego karty debetowej. Wyższe oprocentowanie obowiązuje jednak wyłącznie dla kwoty do 10 tys. zł.

Do czołówki wrześniowego rankingu trafił, wprowadzony w ubiegłym miesiącu, promocyjny rachunek oszczędnościowy Ekstra Zysk eurobanku. Na 3 proc. mogą liczyć nowi klienci banku, otwierający jedno z kont osobistych (pakiet Prestige, Active lub Classic). Oprocentowanie to będzie naliczane przez 3 miesiące dla kwoty do 30 tys. zł. Nadwyżka ponad to będzie oprocentowana stawką 2 proc.

Czas trwania promocji, której towarzyszy szeroko zakrojona kampania reklamowa z udziałem Piotra Adamczyka, na razie określony jest do 30 września 2016 r. 3 proc. na rachunku oszczędnościowym mogą też uzyskać klienci BOŚ Banku, którzy posiadają tam rachunek z wpływami świadczenia z programu Rodzina 500+, aktywną kartę debetową, a na konto oszczędnościowe przelewać będą minimum 500 zł miesięcznie. Jest jeszcze jeden warunek — wyższe oprocentowanie będzie przyznane osobom, które w danym kwartale nie dokonały wypłat gotówkowych lub bezgotówkowych z rachunku oszczędnościowego.

Dla klientów nieotrzymujących świadczenia 500+, ale na których konto osobiste wpływa minimum 1 tys. zł miesięcznie, oprocentowanie promocyjne wynosi 2,75 proc. w skali roku. Podium zestawienia najlepszych kont oszczędnościowych we wrześniu zamyka promocyjna oferta Getin Banku — konto oszczędnościowe „Na dobry początek”. Dla nowych klientów otwierających konto oszczędnościowe wraz z kontem osobistym bank przewidział oprocentowanie 2,8 proc. w skali roku, które będzie obowiązywać przez 4 miesiące, dla kwoty do 100 tys. zł.

Pomijając oferty promocyjne, ograniczone czasowo i kwotowo oraz wymagające co najmniej założenia podstawowego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, klient szukający dobrego rachunku oszczędnościowego może liczyć już tylko na nieco ponad 2 proc. zysku w skali roku. Najlepszą ofertę rachunku oszczędnościowego bez dodatkowych warunków ma obecnie Toyota Bank. Oprocentowanie Indeksowanego Konta Oszczędnościowego (gwarantowane do 30 września 2016 r.) dla kwoty do 100 tys. zł wynosi 2,21 proc.

w skali roku. Choć oferta jest dostępna bezwarunkowo, pojawia się dość wysoka miesięczna opłata za prowadzenie konta wynosząca 30 zł. Bank zwraca ją klientowi, jeśli ten nie dokona w danym miesiącu wypłaty oszczędności. Drugie miejsce zestawienia rachunków oszczędnościowych dostępnych bez konieczności spełniania dodatkowych warunków zajmuje EKOprofit, czyli konto oszczędnościowe BOŚ Banku, które w podstawowym wariancie oprocentowane jest na 1,75 proc. w skali roku. Podium zamyka natomiast oferta konta oszczędnościowego BGŻOptima ze stawką podstawową wynoszącą 1,50 proc. w skali roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu