Na korytarzowej giełdzie jego akcje zniżkują

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-09-2002, 00:00

Dziś zaczyna się już dwunasty rok pobierania nauk przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Okres na tyle długi, że można by oczekiwać całkowitego oddania dla zadań lekcyjnych.

Niestety, w powszechnej opinii, KPWiG wydaje się cały czas powtarzać tę samą klasę. Nie pierwszą oczywiście, bo jej zasługi dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego są dla wszystkich nauczycieli bezsprzeczne.

Można odnieść wrażenie, że kierowany przez Jacka Sochę urząd spoczął na laurach. Realizując nadrzędne cele, zdaje się nie dostrzegać, choroby jaka toczy fundamenty rynku. Cóż bowiem z tego, że komisja włącza się w struktury Unii Europejskiej, kiedy na własnym podwórku jej działania są mało skuteczne. W ubiegłym roku KPWiG nie zdała egzaminu z nadzoru nad bezpieczeństwem obrotu na rynku kapitałowym. Już nawet nie warto wracać do tak znanych spraw jak Wedel czy poznańska „WIRR-ówka”, a nowych afer przybywa.

Na długo przed wakacjami słyszeliśmy zapowiedzi powołania specgrupy prokuratorów zajmujących się przestępstwami na rynku kapitałowym. Czyżby pomysł umarł śmiercią naturalną? I po co komisji dodatkowe środki na funkcjonowanie, zwiększające koszty zawieranych transakcji na rynku giełdowym?

Tak szacowna instytucja jak komisja jest wizytówką polskiego rynku i powinna mieć nieskalaną opinię. Można mieć nadzieję, że nowy rok działalności, rosnący nacisk zagranicznych inwestorów i systematycznie rosnąca konkurencja innych giełd zmobilizują ucznia do większego wysiłku.

Sprawdzianem jakości prac komisji może okazać się kontrola „lojalek” podpisywanych przez spółki, a mających gwarantować czystość bilansów. Kolejnym zadaniem na ten rok będzie dla komisji aktywne egzekwowanie reguł corporate governance.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na korytarzowej giełdzie jego akcje zniżkują