Na które przepisy przejściowe należy zwrócić szczególną uwagę przed wejściem w życie nowej ustawy o VAT?

Radosław Szczęch
05-04-2004, 00:00

Dlaczego jest to istotne?

- Nowa ustawa o VAT zawiera szereg przepisów intertemporalnych (przejściowych), a ich znajomość jest konieczna dla poprawnego stosowania niektórych regulacji po 1 maja 2004 r.

Co należy zrobić?

- Przejrzeć transakcje bieżące i planowane do wykonania pod kątem ich „wrażliwości” na przepisy przejściowe (np. kontynuacja stosowania obniżonej stawki podatku, zakupy inwestycyjne środków trwałych, „likwidacja” oddziałów zarejestrowanych jako odrębni podatnicy VAT).

- Dokonać odpowiednich zmian w systemach księgowo-informatycznych (np. można wprowadzić znaczniki i komunikaty, do kiedy dany przepis przejściowy ma obowiązywać).

- Zaplanować obciążenia podatkowe, dokonując niektórych transakcji przed lub po wejściu w życie nowej ustawy (np. leasing samochodów).

- Dokonać oceny, które przepisy będą się stosowały do deklaracji VAT składanej za marzec/kwiecień lub pierwszy/drugi kwartał 2004 r.

Konsekwencje dla firmy

- Pamiętać, że Polska uzyskała pewne koncesje w stosowaniu obniżonych stawek. Odnoszą się one np. do towarów i produktów rolnictwa (3 proc. do 2008 r.). Warto odnotować, że do końca 2005 r. zwolnieniu z VAT będą podlegać licencje inne niż te do programu komputerowego oraz zdefiniowane w przepisach prawa własności przemysłowej. W takim wypadku umowa licencyjne musi zostać zawarta przed wejściem nowej ustawy i zarejestrowana w urzędzie skarbowym przed 14 maja 2004 r.

- Po 1 maja znikną zakłady (oddziały) osoby prawnej zarejestrowane jako odrębni podatnicy. We wszelkie ich prawa i obowiązki związane z VAT wejdzie osoba prawna. Będzie to miało wpływ na administrację rozliczeń VAT, szczególnie gdy odrębni podatnicy tej samej osoby prawnej prowadzili np. działalność zwolnioną i opodatkowaną.

- Umowy leasingu samochodów z tzw. kratką (oraz umowy podobne) będą po 1 maja traktowane jak dostawa towarów, w której podatek należny będzie rozliczany w całości na początku umowy, a odliczenie po stronie usługobiorcy będzie ograniczone. Aby skorzystać z dotychczasowych korzystniejszych przepisów (odliczenie całości podatku przy każdej racie), należy zawrzeć nową umowę przed wejściem w życie ustawy, zarejestrować ją do 14 maja w urzędzie skarbowym, wydać samochód najemcy przed 1 maja.

Autor jest Senior Managerem w Zespole VAT Ernst & Young

radoslaw.szczech@pl.ey.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Szczęch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na które przepisy przejściowe należy zwrócić szczególną uwagę przed wejściem w życie nowej ustawy o VAT?