Na Łotwie zawirowania z powodu zatrzymania szefa banku centralnego i problemów ABLV

opublikowano: 19-02-2018, 13:08
aktualizacja: 19-02-2018, 13:11

Rząd Łotwy zebrał się na specjalnie zwołanym posiedzeniu po zatrzymaniu szefa banku centralnego oraz z powodu problemów trzeciego banku komercyjnego w kraju, donosi Reuters.

ABLV Bank dostał nakaz wstrzymania wszelkich płatności po gwałtownym zmniejszeniu płynności na skutek oskarżenia przez amerykański Departament Sprawiedliwości o umożliwianie klientom robienia interesów z objętą sankcjami Koreą Północną. Członkowie władz banku mieli korumpować przedstawicieli władz Łotwy aby przymknęli oni oko na tą działalność. Amerykanie zarzucają ABLV „instytucjonalizację prania brudnych pieniędzy jako filaru praktyk biznesowych banku”. Łotewski bank twierdzi, że oskarżenia pod jego adresem nie mają potwierdzenia w faktach.

Ilmars Rimsevics
fot. Bloomberg

Oficjalnie nie wiąże się zatrzymania podczas weekendu prezesa banku centralnego Łotwy, Ilmarsa Rimsevicsa, z problemami ABLV. Rząd wywiera na niego jednak presję, aby zrezygnował ze stanowiska. Rimsevics został zatrzymany w ramach dochodzenia antykorupcyjnego, jednak szczegółów nie ujawniono. Łotewskie media informują, że szef banku centralnego opuści areszt w poniedziałek wieczorem po tym, jak jego "dobry przyjaciel" zobowiązał się wpłacić 100 tys. EUR kaucji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane